Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Wizyta ministra obrony Turcji (komunikat)

14.10.2021, 10:37aktualizacja: 14.10.2021, 11:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje:

Wizyta ministra obrony Turcji

W piątek (15 października br.) o godz. 10.00 w Warszawie (ul. Klonowa 1), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie gościł Hulusi Akar, ministra obrony Turcji. Rozmowy ministrów obrony obejmą m.in. dwustronne relacje wojskowe oraz współpracę w ramach NATO. Poruszone zostaną również tematy z obszaru modernizacji technicznej i współpracy zbrojeniowej. Omówiona zostanie także sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem kwestii przepływu migracyjnego.

W programie prasowym:- 10.00 – ceremonia powitania – photo opp;

- 10.15 – rozmowa ministrów – photo opp;

- 11.30 – oświadczenia dla mediów.

Zapraszamy do udziału przedstawicieli mediów. Zgłoszenia akredytacyjne prowadzi Centrum Operacyjne MON poprzez formularz https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wizyta-ministra-obrony-turcji do 14 października do godz. 16.00.

Wejście przez biuro przepustek od ul. Klonowej 1 w godz. 8.45-9.15;

wejście tylko na oświadczenia w godz. 10.45-11.00.

Instalacja wozów transmisyjnych w godz. 8.00-8.15.

Szczegółowych informacji udziela mjr Michał Tomczyk, Centrum Operacyjne MON, tel. 727 016 083.

***

Wojsko Polskie w tym roku rozpoczęło nową misję w Turcji. Polski Kontyngent Wojskowy działa w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji. Prowadzi działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Jednocześnie współdziała z zespołami morskimi NATO. Głównymi zadaniami kontyngentu jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO oraz reagowanie na wszelkie zakłócenia ze strony przeciwnika. Trzon kontyngentu tworzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W maju br. podpisana została umowa, której przedmiotem jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych klasy MALE Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

krz/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2021, 10:37
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ