Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiPS: Chronimy życie i zdrowie Polaków – przedstawiciele rządu i samorządu, ramię w ramię (komunikat)

02.03.2021, 16:15aktualizacja: 02.03.2021, 16:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

Już ponad 192 mld zł skierowaliśmy na przeciwdziałanie skutkom pandemii. Tylko dobrze zarządzane państwo w przypadku niespodziewanego kryzysu może wdrożyć tak duże środki pomocowe – podkreśliła minister Marlena Maląg podczas konferencji w Żyrardowie.

Minister przypomniała podjęte dotychczas działania. Jednym z nich było powołanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. – Żyrardów jest jednym z samorządów, który aktywnie włączył się w tę akcję. Rząd wsparł jego działalność kwotą ponad 150 mln złotych oraz organizując sieć systemowego wsparcia. W ramach Korpusu, na bezpłatny numer infolinii 22 505 11 11 trafiło dotąd ponad 20 tysięcy zgłoszeń z prośbą o pomoc, a tę nadal niesie ponad 13 tysięcy wolontariuszy i ponad 300 organizacji młodzieżowych.

Zaznaczyła także, że - zarówno zakres wsparcia jak i skala przeznaczonych na ten cel nakładów jest rekordowa w skali całej Unii Europejskiej. Środki finansowe, wynoszące ponad 9,4 proc. PKB, oraz zainicjowane programy przyniosły pozytywne efekty. Wskaźnik PKB Polski zanotował spadek o 2,8 proc., czyli znacznie mniej niż w Unii Europejskiej, gdzie PKB obniżyło się w zeszłym roku średnio o 7,4 proc.

– Działanie rządu zmierzają do tego, byśmy byli gotowi na płynne wychodzenie z kryzysu – podkreśliła minister Maląg. – Mamy przed sobą cały czas dwa cele: ratowanie życia i zdrowia Polaków oraz troskę o miejsca pracy. Z całej puli środków przekazanych w ramach narzędzi pomocowych, ponad 36 mld zł trafiło dotąd do firm znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, w tym także do Żyrardowa. Konferencja odbyła się właśnie w jednej z firm na tym terenie – AQUA ŻYRARDÓW, to spółka gminna, która otrzymała rządową pomoc w wysokości ponad 900 tys. zł.

– Jak pokazuje czas, inwestycja w Polskę i w Polaków ma wysoką stopę zwrotu. I te inwestycje będą kontynuowane – mówiła minister Maląg, przypominając, że w trakcie lipcowego szczytu Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wywalczył największe w historii Unii Europejskiej środki dla Polski – blisko 770 mld zł.

Plany wydatkowania środków z poszczególnych unijnych instrumentów – Funduszu Odbudowy, funduszy polityki spójności na lata 2021-2027 oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – są tak tworzone, by wzajemnie się uzupełniając przyniosły, jak największe korzyści dla gospodarki.

Minister przypomniała, że obecnie są prowadzone konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one inwestowania środków z Funduszu Odbudowy, czyli 23,9 mld euro (108 mld zł) bezzwrotnych dotacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ozk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2021, 16:15
Źródło informacji MKIŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ