Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiPS: Senioralia 2022 – wielkie święto osób starszych (komunikat)

28.09.2022, 16:29aktualizacja: 28.09.2022, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

Na stadionie PGE Narodowym odbyły się Senioralia 2022. To spotkanie osób, korzystających z rządowych programów wsparcia, realizowanych przez MRiPS, takich jak "Senior+" i "Aktywni+". Do stolicy przyjechało ok. 600 osób z całej Polski. Wydarzenie zostało przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Senioralia odwiedziła minister Marlena Maląg.

– 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji zaprosiliśmy uczestników Klubów i mieszkańców Domów „Senior+” z całej Polski na odbywające się już po raz piąty Senioralia – mówiła minister Marlena Maląg do zgromadzonych gości.

Niemal 44 mld zł dla seniorów w tym roku

W tym roku na dodatkowe wsparcie seniorów rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył niemal 44 mld zł. – Będziemy o Państwa dbać, bo to nasz obowiązek i podziękowanie za wychowanie młodego pokolenia, za naukę patriotyzmu i przekazywanie tradycji – powiedziała minister Maląg.

Przypomniała, że polityka senioralna opiera się na dwóch filarach: zabezpieczeniu finansowym i wspieraniu aktywności osób starszych. – Na początku kadencji przywróciliśmy wiek emerytalny, dając równocześnie możliwość wyboru i wprowadzając korzystne rozwiązania finansowe, zachęcające do dłuższej pracy. Godnie podnosimy świadczenia, likwidując zjawisko groszowej waloryzacji. Zapewniliśmy już na stałe 13. emeryturę, a w tym roku wypłaciliśmy także 14. – wyliczała minister.

Zapewniła, że również w przyszłym roku, rząd nadal będzie realizował swoje zobowiązania. – Dążymy do tego, by Polska była silnym i niezależnym państwem, a jej fundamentem jest rodzina – podsumowała minister Marlena Maląg.

Osłona na zimę

Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił rolę aktywności osób starszych. – Umożliwiają ją rządowe programy, realizowane przez MRiPS, takie jak „Senior+” i „Aktywni+” – mówił wiceminister. Obecnie w całej Polsce działa już 1 100 Domów i Klubów „Senior+”, w których prowadzonych jest wiele interesujących zajęć. Z dotacji w ramach programu "Aktywni+" w tym roku skorzystało 316 organizacji pozarządowych.

Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał również o przygotowanych przez rząd programach osłonowych na okres zimy.

List od Marszałek Sejmu

Joanna Borowiak, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca sejmowej Komisji Senioralnej, odczytała list do uczestników Senioraliów, wystosowany przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Marszałek złożyła w nim życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i przypomniała, że jest on doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na potrzeby seniorów.

Życzenia seniorom złożyła także obecna na Senioraliach Urszula Rusecka, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.09.2022, 16:29
Źródło informacji MRiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.