Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: decyzje Rady Ministrów (komunikat)

01.12.2023, 13:48aktualizacja: 01.12.2023, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przedłożony przez minister rolnictwa i rozwoju wsi, dotyczący projektu "Lokalna półka". – Kontynuujemy prace rozpoczęte jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Chcemy, aby rząd normalnie pracował – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Projekt "Lokalna półka"

Omawiany i przyjęty podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów projekt "Lokalna półka" jest to projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych. W projekcie ustawy zostały określone zasady prowadzenia sprzedaży detalicznej produktów lokalnych oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu zapewnienia krótkich łańcuchów dostaw.

– Bezpieczeństwo żywności jest naszym priorytetem, a ten projekt służy wzmocnieniu pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym – podkreśliła minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka podczas konferencji prasowej po zakończeniu obrad Rady Ministrów.

Szefowa resortu rolnictwa wyraziła nadzieję, że oczekiwane przez rolników rozwiązania zawarte w omawianym dziś projekcie ustawy znajdą ponadpartyjne uznanie i zostaną szybko przyjęte.

Najważniejsze rozwiązania projektu "Lokalna półka"

Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie "Lokalna półka" będzie możliwe maksymalne skrócenie drogi transportowania produktów od pola do stołu. Rozwiązania te pozwolą także na pominięcie pośredników, a cały zysk ze sprzedaży będzie trafiał do polskiego rolnika.

Projekt "Lokalna półka" zakłada:

- Zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych, polskich produktów.

- Skrócenie łańcucha dostaw żywności. Przyczyni się do większej odporności dostaw na kryzysy oraz zapewni bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie lokalnym.

- Zapewnienie w jednostkach handlu detalicznego sprzedaży takich produktów lokalnych, jak: owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo – nie mniej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku:

- w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych;

- w drugiej kolejności w ramach województwa i województw do niego przyległych;

- w trzeciej kolejności w ramach województw przyległych do województw przyległych.- Zobowiązanie sprzedawców żywności do prowadzenia w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw. kampanii edukacyjno-informacyjnych w zakresie produktów lokalnych co najmniej raz w roku.

- Umieszczanie na produktach lokalnych grafiki przedstawiającej flagę Rzeczpospolitej Polskiej.

Spółdzielczość i odbudowa lokalnych rynków

Minister Gembicka poinformowała także, że w resorcie rolnictwa kontynuowane są prace dotyczące spółdzielczości i odbudowy lokalnych rynków.

– W najbliższy poniedziałek spotkam się z przedstawicielami rolników, aby omówić propozycje rozwiązań systemowych – poinformowała minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ra/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2023, 13:48
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ