Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: DNA rodzinne (komunikat)

19.09.2023, 18:00aktualizacja: 19.09.2023, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odwiedził dziś rodzinną firmę Dawtona, która uruchomiła nową linię technologiczną do produkcji koncentratu. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że firma jest przykładem, że możemy i powinniśmy przetwarzać, że powinniśmy wytwarzać produkt finalny, a nie tylko surowce. Minister potwierdził, że polskie przetwórstwo będzie odbudowywane.

Rodzime przetwórstwo

"To, co tutaj dzisiaj widzieliśmy, to jest naprawdę pokazanie, że nie ściągamy tylko czegoś ze świata, ale mamy swoje technologie, które rozwijamy" – powiedział minister po zwiedzeniu zakładu.

"DNA rodzinne to jest to, na co powinniśmy stawiać. Rodzina się rozwija, rodzina buduje siebie, rodzina buduje samorządy, rodzina buduje Polskę" – dodał szef resortu rolnictwa.

Odbudowa polskiego przetwórstwa

"To, że mamy dziś problemy w rolnictwie, to jest efekt transformacji, w efekcie której oddaliśmy przetwórstwo i dlatego musimy je odbudować" – stwierdził minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że firma jest przykładem, że możemy i powinniśmy przetwarzać, że powinniśmy wytwarzać produkt finalny, a nie tylko surowce.

"Na odtworzenie przetwórstwa przeznaczyliśmy 3 mld złotych, a wnioski które wpłynęły, opiewają już na 6 mld złotych" – poinformował minister.

Minister Robert Telus potwierdził, że polskie przetwórstwo będzie odbudowywane.

"Mamy plany w tym zakresie. Odbudujemy także nasz handel. Musimy odbudować polskie przetwórstwo i polski handel" – podkreślił minister.

Dobre wzorce

Przywołał przy okazji przykład Litwy, która wchodząc do UE, zastrzegła sobie, że przez pierwsze 5 lat żaden koncern handlowy nie może zbudować swojej sieci. Zwrócił uwagę, że dzięki temu Litwini zbudowali własną sieć handlową i nie mają dziś takich problemów jak my.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że dzięki inwestycjom takim, jak ta dzisiaj odwiedzana, skracamy drogę od pola do stołu.

"Tak wygląda mądre, gospodarskie myślenie" – stwierdził minister Robert Telus.

Przy okazji minister podziękował szefostwu firmy za wejście na rynek malin.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2023, 18:00
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ