Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Izby rolnicze krajów V4 rozmawiają w Polsce – rolnicy myślą podobnie (komunikat)

12.02.2024, 21:10aktualizacja: 12.02.2024, 21:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

W Otrębusach rozpoczęło się dziś spotkanie przedstawicieli izb rolniczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Z uczestnikami rozmawiali: minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Jedność europejskich rolników

– To jest bardzo partnerska dyskusja. Rolnicy często spotykają się w gronie przedstawicieli COPA COGECA. To tworzy klimat jedności wszystkich europejskich rolników – podsumował dzisiejsze rozmowy minister Czesław Siekierski.

– Rolnicy w innych krajach myślą podobnie, bo problemy rolnictwa to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa – podkreślił szef resortu rolnictwa zwracając uwagę, że mija 20 lat od wejścia 10 krajów do Unii Europejskiej.

Minister zwrócił uwagę, że rolnictwo europejskie dotknięte zostało zaburzeniem związanym z nadmiernym napływem towarów rolnych z Ukrainy.

– Wszyscy pomagamy Ukrainie i chcemy robić to dalej. Jednak nie możemy naruszyć interesów ekonomicznych rolników krajów, które są blisko Ukrainy, w tym rolników polskich, bo wiele gospodarstw jest na granicy bankructwa – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Niezbędne działania

– Złożona sytuacja wymaga wielokierunkowych działań. Niezbędne są pewne regulacje, które będą wpływały na stabilizację handlu z Ukrainą. Chodzi o ograniczenie napływu towarów naruszających stabilizację rynku w danym obszarze, o instrumenty wsparcia rolników krajów granicznych, którzy ponoszą największe koszty nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że to wszystko wymaga ustaleń na szczeblu europejskim, bo handel jest kompetencją Komisji Europejskiej.

– Musieliśmy wyjść poza tę zasadę, aby ograniczyć napływ towarów na rynek polski – dodał minister Czesław Siekierski.

Incydent przy granicy

Szef polskiego resortu rolnictwa odniósł się także do incydentu z wysypaniem zboża przy polskiej granicy i słów wypowiedzianych przez mera Lwowa.

– Stwierdzenie mera Lwowa jest bardzo niewłaściwe i zaprzecza temu, o czym myślą polscy rolnicy. Polscy rolnicy chcą pomagać i pomagali Ukrainie. Chcieliby, aby z tej pomocy korzystał budżet Ukrainy, korzystali rolnicy, a nie oligarchowie, którzy mają zagospodarowane wielkie powierzchnie upraw zbóż i nie tylko. To oni stoją za tym wielkim importem, który narusza stabilizację rynku zbóż i innych towarów w Europie. Może było za dużo emocji, ale emocje były także w słowach mera Lwowa, który poszedł za daleko w słowach, których użył – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2024, 21:10
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ