Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: O roli i wsparciu pszczelarstwa – konferencja w SGGW (komunikat)

18.10.2023, 17:06aktualizacja: 18.10.2023, 17:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Kładziemy w ministerstwie rolnictwa duży nacisk na współpracę z pszczelarzami, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne są pszczoły. Dlatego podjęliśmy działania wspierające pszczelarzy, czyli m.in. dopłaty do rodzin pszczelich czy ostatnie rozporządzenie dotyczące znakowania miodu – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes”, która odbywa się dziś w siedzibie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Konferencja towarzyszy podsumowaniu 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Pszczelarz roku”, który minister Robert Telus objął honorowym patronatem.

Dbałość o bioróżnorodność

Minister Robert Telus zauważył, że pszczelarstwo to bardziej pasja niż zawód, a pszczelarz jest bliżej – niż ktokolwiek inny – natury, środowiska i klimatu.

– Pszczelarze wiedzą, jak ważna i potrzebna jest bioróżnorodność – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Pszczelarze – prekursorzy RHD

– Serdecznie dziękuję za Wasze hobby, które jest tak ważne. Wy też pokazujecie, że można sprzedawać bezpośrednio. To Wy rozpoczęliście Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). To kierunek rozwoju, do którego dążymy i proces, którego na szczęście już nie da się zatrzymać, który obejmuje także pozostałe branże – zwrócił się minister Telus do pszczelarzy.

Szef resortu rolnictwa życzył pszczelarzom, aby ich wspaniałe i ważne hobby było też jak najlepszym biznesem.

Znaczenie pszczół w rolnictwie

Jak podkreślali prelegenci, współpraca rolnictwa z pszczelarstwem jest niezwykle ważna i przynosi korzyści dla obu stron. Dla rolników oznacza ona wyższe plony, o wyższej jakości.

Eksperci przypomnieli też o roli i znaczeniu pszczół w ekosystemie – o wzajemnym uzależnieniu istnienia roślin owadopylnych i pszczół. Dlatego konieczna jest świadomość oddziaływania pszczół na środowisko oraz wpływu środowiska na rodziny pszczele.

O wydarzeniu

Organizatorem zarówno konkursu „Pszczelarz roku”, jak i konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes” jest Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Podczas konferencji głos zabrali m.in., oprócz ministra Roberta Telusa, prezes Fundacji dr inż. Sławomir Jarka oraz patron honorowy konferencji, rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i patron honorowy konkursu, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Prelegenci wyrazili przekonanie, że pszczelarstwo jest bardzo ważnym sektorem rolnictwa i gospodarki, a wydarzenie, jakim jest dzisiejsza konferencja służy jego rozwojowi – integracji środowiska i wymianie poglądów pomiędzy badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji państwowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ra/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2023, 17:06
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ