Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Polagra rozpoczęta (komunikat)

27.09.2023, 16:35aktualizacja: 27.09.2023, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

W Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozpoczęły się dziś targi Polagra. W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Promocja polskiej żywności

Wiceminister Bartosik zwrócił uwagę, że targi są dobrą okazją do promocji polskiej żywności, zaprezentowania nowości i poszukiwania nowych odbiorców.

– Dane statystyczne potwierdzają, że eksport polskich produktów rolno-spożywczych każdego roku rośnie i są to solidne wzrosty – kilku, kilkunastoprocentowe. Eksportujemy nasze towary do krajów Unii Europejskiej, w tym w dużych ilościach do krajów starej Unii Europejskiej – dodał wiceminister.

Sekretarz stanu podkreślił, że pomimo pandemii i wojny w Ukrainie eksport polskiej żywności systematycznie rośnie, co oznacza, że polskie rolnictwo dobrze sobie radzi w tych trudnych czasach. Przypomniał, że rząd udziela rolnikom wsparcia w wysokości 15 mld złotych.

Transport ukraińskiego zboża

Wiceminister Bartosik odniósł się także do bieżących wydarzeń związanych z transportem ukraińskiego zboża.

– My jesteśmy otwarci na rozmowy. Chcielibyśmy, aby tę sprawę uregulowało rozporządzenie unijne. To by było najlepsze rozwiązanie. Stoimy na stanowisku, że zboże ukraińskie powinno trafiać tam, gdzie jest ono potrzebne, a nie do Polski, Słowacji, Bułgarii czy Rumunii, gdzie destabilizuje rynki rolne – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

O wydarzeniu

Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski zwrócił uwagę, że Polagra to największe wydarzenie tego typu w naszej części Europy. Poinformował jednocześnie, że w targach bierze udział 500 wystawców, a odwiedzający targi pochodzą z 32 krajów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2023, 16:35
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.