Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Potrzebna jest jedność środowiska rolniczego w Europie (komunikat)

19.09.2023, 22:15aktualizacja: 19.09.2023, 22:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Potrzebna jest jedność środowiska rolniczego w Europie – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z sekretarzem generalnym Copa Cogeca Pekką Pesonenem.

Sekretarz generalny Pekka Pesonen przebywa w Polsce na zaproszenie Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

W rozmowach uczestniczyła również sekretarz stanu Anna Gembicka.

O decyzji Komisji Europejskiej

Minister zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę organizacji Copa Cogeca w sferze współpracy w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza w obecnym czasie rozregulowania rynków europejskich.

– Decyzja KE, które nie przedłużyła zakazu importu zboża z Ukrainy do krajów przyfrontowych była decyzją polityczną, bo gdyby podejmowali ją ministrowie rolnictwa krajów UE, to ten zakaz byłby przedłużony – poinformował swojego rozmówcę polski minister rolnictwa.

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że polska decyzja o przedłużeniu zakazu importu zboża z Ukrainy nie jest przeciwko nikomu, ale wręcz odwrotnie – jest „dla”- dla Unii Europejskiej, dla Ukrainy i dla polskiego rolnika. Dodał, że to co robi strona polska to budowanie przyszłości Unii Europejskiej.

– Jeśli dzisiaj nie zbudujemy skutecznych korytarzy solidarnościowych, to będziemy mieli problemy również w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że każdy kraj wstępujący do UE musiał spełnić określone warunki i miał wyznaczoną ścieżkę wejścia – przypomniał minister Robert Telus.

– Nasza mądrość, nas rolników, to budowanie mechanizmów już dziś, bo w innym przypadku europejskie rolnictwo przegra – dodał polski minister.

Kwestia tranzytu

– Mechanizm, który budowaliśmy w Polsce w kwestii zakazu i tranzytu sprawdził się – podkreślił minister Robert Telus.

Poinformował jednocześnie swoich gości, że przed wprowadzeniem zakazu tranzyt był na dużo niższym poziomie, a zdecydowanie wzrósł po jego wprowadzeniu.

– To zboże jechało tam, gdzie powinno było trafiać, do potrzebujących, a nie na nasz rynek – stwierdził minister.

Destabilizacja rynków

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił też uwagę, że Putin wykorzystuje produkty rolne jako broń i zależy mu na destabilizacji europejskich rynków.

– Chce zdestabilizować te rynki i doprowadzić do głodu w tych krajach, do których zboże z Ukrainy powinno trafiać – dodał minister.

Ochrona przyrody

Minister poinformował swojego gościa także o wczorajszym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa.

– Środowisko jest bardzo ważne i zawsze mówię, że powinniśmy je oddać następnym pokoleniom w stanie lepszym niż ten, jaki my sami zastaliśmy – podkreślił minister Robert Telus.

Zwrócił jednak uwagę na niebezpieczeństwa idei forsowanych przez lobby środowiskowe.

– Nie możemy się zgodzić w obecnej sytuacji na 4 proc. ugorowania ziemi rolnej i na kolejne 4 proc. ziemi rolnej, która ma być zalewana – podkreślił minister.

Jego zdaniem pójdziemy w ten sposób w kierunku destabilizacji bezpieczeństwa żywnościowego.

– I tutaj potrzebna jest jedność środowiska rolniczego w Europie – podkreślił polski minister.

– Cieszę się bardzo, że pan to podkreślił, bo powinniśmy mówić jednym głosem – stwierdził sekretarz generalny Copa Cogeca Pekka Pesonen zwracając się do ministra Telusa.

Ocena sekretarza Generalnego Copa Cogeca

– Polacy są fantastyczni – to co robią i jak pomagają w czasie wojny w Ukrainie. Miliony Ukraińców, których Polacy przyjęli to jest skala niespotykana w całej Unii Europejskiej – podkreślił sekretarz.

Dzisiejszy gość ministra zwrócił uwagę, że Polska i inne kraje tej części Europy przestrzegały przed niebezpieczeństwem ze strony Rosji, ale nikt nie słuchał, a teraz wszyscy za to płacimy wysoką cenę.

– Wszystkie korytarze powinny służyć dostarczeniu zboża tam, gdzie powinno ono być dostarczone, czyli poza UE, ale to się nie udało – stwierdził sekretarz Pekka Pesonen.

Stwierdził przy tym, że w sytuacji braków zboża w Hiszpanii, Portugali czy we Włoszech powinno tam być kierowane zboże z Polski i pozostałych krajów przyfrontowych, a nie z Ameryki Południowej.

– Dlaczego nie wypełnić braków zbożem z Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier czy Słowacji – pytał sekretarz generalny Copa Cpgeca Pekka Pesonen.

Podkreślił jednocześnie, że to Unia Europejska powinna znaleźć rozwiązania wspierające państwa sąsiadujące z Ukrainą.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2023, 22:15
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ