Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Rozmowy o polsko-uzbekistańskiej współpracy(komunikat)

23.02.2024, 16:32aktualizacja: 23.02.2024, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

O rozwoju współpracy rolniczej i możliwościach zwiększenia eksportu rolnego do Uzbekistanu rozmawiał dzisiaj podsekretarz stanu Adam Nowak z Zoyirem Mirzayevem, gubernatorem Obwodu Taszkenckiego oraz Amirsaidem Agzamhodżajewem, ambasadorem Uzbekistanu w Polsce.

Stanowisko Polski

Wiceminister Adam Nowak przypomniał, że w tym roku, w styczniu odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa obydwu krajów, podczas którego określono kierunki współpracy – Wizyta delegacji Obwodu Taszkenckiego jest dowodem na to, że Uzbekistan jest zainteresowany współpracą z Polską również na szczeblu regionalnym – podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak. Wiceminister Nowak zapewnił, że Polska ma nadzieję na dalsze zwiększanie eksportu rolnego do Uzbekistanu. W tym kontekście zwrócił uwagę na wzrost wartości eksportu do Uzbekistanu wysokiej jakości mięsa drobiowego i podrobów z drobiu – To ważne, że uzbekistańscy konsumenci mają zaufanie do polskiej żywności – powiedział podsekretarz stanu. Wiceminister zadeklarował również możliwość współpracy naukowo-badawczej z Uzbekistanem.

Stanowisko Uzbekistanu

Guberantor Mirzayev podkreślił, że władze Uzbekistanu oczekują rozwoju współpracy rolniczej z Polską i zacieśniania polsko-uzbekistańskich relacji. Zoir Mirzayev z uznaniem odniósł się do osiągnięć polskiego sektora rolnego i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy w obszarze sadownictwa, nasiennictwa i hodowli zwierząt. Polski eksport rolno-spożywczy do Uzbekistanu Wartość polskiego eksportu do Uzbekistanu w 2023 r. wyniosła około 66,7 mln EUR, co stanowiło wzrost o 69 proc. w stosunku do 2022 r. Główne produkty eksportowe obejmowały mięso i jadalne podroby z drobiu, czekoladę, przetwory spożywcze zawierające kakao oraz warzywa przetworzone lub zakonserwowane.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.02.2024, 16:32
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ