Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister Robert Telus rozmawiał z wiceministrem rolnictwa i żywności Bułgarii Aleksandrem Iotzevem. Tematem spotkania były dalsze wspólne działania pięciu krajów przyfrontowych wobec nadmiernego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Obecne wyzwania
– Unia Europejska jest dziś w kluczowym momencie. Mierzymy się z wyzwaniami związanymi z napływem dużej ilości produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i mamy świadomość, że potrzebne jest wypracowanie kompleksowych, długofalowych rozwiązań, dzięki którym będą zapewnione uczciwe warunki konkurencji dla produktów z naszych krajów – podkreślił minister Robert Telus.
Potrzebne mechanizmy
– Musimy dyskutować w Unii Europejskiej o wszelkich skutecznych sposobach tranzytu towarów z Ukrainy do miejsc zagrożonych pod względem bezpieczeństwa żywnościowego. Takim mechanizmem mogą być dopłaty do tranzytu, które mogłyby skutecznie wspierać funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych – zapewnił minister Robert Telus.
Co po 15 września?
Minister Robert Telus podkreślił, że Polska z krajami regionu oczekuje na przedłużenie do końca roku środków zapobiegawczych w imporcie produktów z Ukrainy, obowiązujących tylko do 15 września 2023 roku.
– Zagrożenia i problemy pozostają nierozwiązane, wartość tranzytu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy przez terytorium Polski rośnie, nie ma więc merytorycznych przesłanek, aby zakaz nie mógł być przedłużony – podkreślił polski minister rolnictwa
– To jest w interesie naszych rolników i mamy nadzieję, że Komisja Europejska uwzględni te słuszne racje – dodał.
Ponadto minister Telus mówił o propozycji modyfikowania listy produktów. – Z dyskusji, jakie prowadzimy z krajami Piątki, widzimy, że ważne jest też uelastycznienie listy produktów objętych środkami – tak, aby nasze kraje miały możliwość skutecznego, szybkiego reagowania na problemy w sektorach innych niż zboża czy rośliny oleiste.
Potrzebna solidarność europejska
– Wierzymy, że Unia Europejska wykaże się solidarnością wobec kryzysu, z którym dziś mierzą się nasze kraje. To nasi rolnicy w największym stopniu ponoszą koszty pomocy zaatakowanej Ukrainie oraz ciężar masowego napływu i zagospodarowania bezprecedensowego, zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy – potwierdzili zgodnie ministrowie rolnictwa Polski i Bułgarii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
ra/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.09.2023, 20:42 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |