Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Rozmowy polsko-bułgarskie w Karpaczu (komunikat)

07.09.2023, 20:42aktualizacja: 07.09.2023, 20:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister Robert Telus rozmawiał z wiceministrem rolnictwa i żywności Bułgarii Aleksandrem Iotzevem. Tematem spotkania były dalsze wspólne działania pięciu krajów przyfrontowych wobec nadmiernego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Obecne wyzwania

– Unia Europejska jest dziś w kluczowym momencie. Mierzymy się z wyzwaniami związanymi z napływem dużej ilości produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i mamy świadomość, że potrzebne jest wypracowanie kompleksowych, długofalowych rozwiązań, dzięki którym będą zapewnione uczciwe warunki konkurencji dla produktów z naszych krajów – podkreślił minister Robert Telus.

Potrzebne mechanizmy

– Musimy dyskutować w Unii Europejskiej o wszelkich skutecznych sposobach tranzytu towarów z Ukrainy do miejsc zagrożonych pod względem bezpieczeństwa żywnościowego. Takim mechanizmem mogą być dopłaty do tranzytu, które mogłyby skutecznie wspierać funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych – zapewnił minister Robert Telus.

Co po 15 września?

Minister Robert Telus podkreślił, że Polska z krajami regionu oczekuje na przedłużenie do końca roku środków zapobiegawczych w imporcie produktów z Ukrainy, obowiązujących tylko do 15 września 2023 roku.

– Zagrożenia i problemy pozostają nierozwiązane, wartość tranzytu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy przez terytorium Polski rośnie, nie ma więc merytorycznych przesłanek, aby zakaz nie mógł być przedłużony – podkreślił polski minister rolnictwa

– To jest w interesie naszych rolników i mamy nadzieję, że Komisja Europejska uwzględni te słuszne racje – dodał.

Ponadto minister Telus mówił o propozycji modyfikowania listy produktów. – Z dyskusji, jakie prowadzimy z krajami Piątki, widzimy, że ważne jest też uelastycznienie listy produktów objętych środkami – tak, aby nasze kraje miały możliwość skutecznego, szybkiego reagowania na problemy w sektorach innych niż zboża czy rośliny oleiste.

Potrzebna solidarność europejska

– Wierzymy, że Unia Europejska wykaże się solidarnością wobec kryzysu, z którym dziś mierzą się nasze kraje. To nasi rolnicy w największym stopniu ponoszą koszty pomocy zaatakowanej Ukrainie oraz ciężar masowego napływu i zagospodarowania bezprecedensowego, zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy – potwierdzili zgodnie ministrowie rolnictwa Polski i Bułgarii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ra/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.09.2023, 20:42
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ