Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Wicepremier Henryk Kowalczyk i minister Mykoła Solski o tranzycie produktów rolnych z Ukrainy (komunikat)

23.12.2022, 12:42aktualizacja: 23.12.2022, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski był głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Spotkanie odbyło się dziś w formacie zdalnym. Uczestniczył w nim także wiceminister Rafał Romanowski.

Zboże z Ukrainy

Wicepremier zapowiedział także udział w inicjatywie strony ukraińskiej „Zboże z Ukrainy”. W ramach tej inicjatywy strona ukraińska planuje wysłać co najmniej 60 statków w pierwszej połowie 2023 r. do najbardziej dotkniętych głodem krajów Afryki i Azji.

Minister Solski poruszył kwestię transportu zbóż przewożonych ciężarówkami przez polsko-ukraińską granicę. Wicepremier Kowalczyk poinformował, że w związku z nieprawidłowościami w handlu zbożem przeznaczonym na cele techniczne wzmocnieniu uległ nadzór nad zbożem trafiającym do Polski z Ukrainy. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że stałe wsparcie dla eksportu zboża z Ukrainy do UE nie może odbywać się bez stosownych kontroli, które mają na celu eliminowanie zagrożeń dla polskich producentów rolnych i konsumentów. W tej sytuacji Minister Solski zaproponował usprawnienie, polegające na separacji pojazdów przewożących towary rolno-spożywcze. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane na poziomie eksperckim.

Współpraca polsko-ukraińska

Wicepremier Kowalczyk podsumował stan współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Wyraził zadowolenie z wdrażania przez stronę ukraińską działań w zakresie uznania regionalizacji terytorium Polski pod względem ASF. Poinformował o działaniach prowadzonych w celu opracowania projektu rurociągu transgranicznego dla transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk.

Życzenia pokoju

Na koniec spotkania ministrowie wymienili się życzeniami świątecznymi. Wicepremier Kowalczyk życzył ukraińskim partnerom, aby w ich kraju zapanował pokój, a Polska i Ukraina mogły wrócić do spokojnych dobrosąsiedzkich kontaktów. Minister Solski podziękował za wsparcie, jakie Ukraina otrzymuje od strony polskiej.

Polski eksport do Ukrainy

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W okresie I-X 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o ok. 20% (z 652,1 mln EUR do 785,6 mln EUR). Eksportowaliśmy głównie sery i twarogi, produkty do karmienia zwierząt, kawę, wody, mięso wieprzowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.12.2022, 12:42
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ