Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Black Friday tuż tuż – zwróć uwagę na ceny towarów i usług (komunikat)

23.11.2023, 12:22aktualizacja: 23.11.2023, 13:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Przed nami wzmożony okres zakupów. Już za parę dni długo oczekiwany przez wiele osób Black Friday. Warto w tym czasie dokładnie przyjrzeć się na informacjom zawartym na metkach.

Przed nami Black Friday, okazja do zakupów produktów w niższych cenach. Zachęcam do dokładnego przyglądania się aktualnym cenom i sprawdzania, czy na pewno są one niższe od poprzedniej. Pamiętajmy, że przepisy, które obowiązują już prawie od roku, wymagają, aby sprzedawcy wyraźnie informowali o najniższej cenie produktu z ostatnich 30 dni. To pomoże nam zorientować się, czy rzeczywiście trafiliśmy na prawdziwą promocję – zaznacza minister Waldemar Buda.

Wyprzedaże z okazji Black Friday to okazja do zakupów w niższych cenach. Warto pamiętać, że niektóre obniżki mogą być tylko obniżkami z nazwy. Zdarza się tak, że cena jest obniżona, jednak nie do takiego poziomu jak przed promocją. Inna metoda manipulowania cenami, to podwyższanie ich przed wyprzedażą, a następnie obniżanie.

Jeżeli chcemy sprawdzić czy dana oferta jest okazją, można skorzystać ze specjalnych porównywarek cen, powinniśmy uważnie czytać informacje na metkach lub wywieszkach w sklepie stacjonarnym lub informacje przy opisie produktów w sklepach internetowych

Przepisy

Przypominamy, że od 1 stycznia 2023 r. można łatwiej porównać ceny towarów i usług. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii wprowadziło zasadę wyraźnego oznaczania cen towarów i usług. Wymaga ono m.in., aby obok aktualnej ceny umieść informacje o najniższej cenie towaru lub usługi obowiązującej w ciągu ostatnich 30 dni. To zapewnia lepszą informację dla konsumentów i łatwiejsze porównywanie cen w sklepach. Przepisy wymagają także, aby cena, cena jednostkowa lub informacja o obniżce była umieszczona na danym towarze, bezpośrednio przy nim lub w jego pobliżu, w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów.

Rozporządzenie obowiązuje razem z ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Oba rozwiązania wdrażają do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161.

Ważne

Przedsiębiorcy, którzy chcą ogłosić promocję lub wyprzedaż, muszą pamiętać o poinformowaniu klienta o obniżce ceny w taki sposób, aby była ona zrozumiała i co ważne, dała możliwość porównania cen.

Obniżona cena powinna być wyróżniona: za pomocą innego koloru lub zwrotu: „promocja”, „obniżka”, „przecena”. Dodatkowo obok aktualnej ceny, powinny znajdować się informacje o najniższej cenie towaru lub usługi obowiązującej w ciągu ostatnich 30 dni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2023, 12:22
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ