Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Blisko 21 tys. umów na bezpieczny kredyt 2 proc. (komunikat)

18.10.2023, 08:54aktualizacja: 18.10.2023, 09:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Prawie 68 tys. wniosków, 21 tys. umów kredytowych i blisko 3,5 tys. Kont Mieszkaniowych – tak wyglądają najnowsze dane programu Pierwsze Mieszkanie, który funkcjonuje od lipca br.

"Z tygodnia na tydzień przybywa ok. 3 tys. podpisanych umów. Kwota udzielonych kredytów przekroczyła już 8,3 mld zł, więc przez cały okres wsparcia państwo dopłaci do nich prawie 3,3 mld zł. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z założeniami suma ta nie obciąży budżetu jednorazowo, a będzie rozłożona na 10 lat" – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

10 lat dopłaty gwarantowane przez państwo

Zainteresowanie programem Pierwsze Mieszkanie nie słabnie, o czym świadczą kolejne raportowane dane: od lipca złożono 67 814 wniosków kredytowych, które zaowocowały już 20 905 umowami. Średnia kwota kredytu to obecnie 397,3 tys. zł (stan na 12.10.2023). Kredyt, który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą, którą stanowi różnica między stałą stopą ustalona w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł (w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł).

Obecnie bezpieczny kredyt 2 proc. ma w swojej ofercie 12 banków, a jeden deklaruje chęć przystąpienia do programu w IV kwartale br.

Konto Mieszkaniowe

Drugim instrumentem rządowego programu jest Konto Mieszkaniowe. W tym przypadku chodzi o oszczędzanie na zakup mieszkania w perspektywie kilku lat (nie ma wymogu, by było to pierwsze mieszkanie), a konto można założyć już 13-letnim dzieciom (maksymalny wiek to 45 lat). Konto Mieszkaniowe jest oprocentowane na zasadach oferowanych przez bank, ale w przeciwieństwie do zwykłego konta oszczędnościowego zysk jest zwolniony z 19-procentowefgo podatku od dochodów kapitałowych. Każdemu oszczędzającemu co roku zostanie naliczona także specjalna premia mieszkaniowa – będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (w każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego).

Od startu programu założono już 3 467 Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzono 11,469 mln zł (średnia kwota na koncie to ponad 3,3 tys. zł). Obecnie instrument ten mają w swojej ofercie trzy banki: Alior Bank, Bank Pekao SA oraz PKO Bank Polski S.A.

Więcej szczegółów nt. programu Pierwsze Mieszkanie: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2023, 08:54
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ