Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy (komunikat)

04.07.2022, 14:29aktualizacja: 04.07.2022, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchamia specjalną rundę naboru w programie szkoleniowym. Dzięki temu firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń, co przyczyni się do zdobywania przez nich nowych umiejętności, zawodów.

Strefa RozwoYou2 to odpowiedź na trudną sytuację obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. To kluczowa pomoc w procesie asymilacji obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę, którzy chcieliby rozpocząć w Polsce nowe życie.

"Takie projekty jak Strefa RozwoYou2 to kolejny dowód na to, jak bliscy są dla Polski nasi wschodni sąsiedzi. Dla mnie, jako ministra rozwoju i technologii ważny jest też głos przedsiębiorców. Dlatego cieszę się, że dziś ogłaszamy projekt, dzięki któremu Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże bony rozwojowe o łącznej wartości 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu rodzimi przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędną im do nowej pracy wiedzę" – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Rawie Mazowieckiej.

Wsparcie ŁSSE dla uchodźców z Ukrainy

W województwie Łódzkim obecnie zarejestrowanych ponad 35 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Większość z nich to kobiety. Dzięki synergii działań Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna może połączyć firmy z potencjalnymi pracownikami, a następnie przekazać środki na ich przeszkolenie. Będzie to możliwe dzięki projektowi Strefa RozwoYou2 w ramach którego ŁSSE przekazuje bony rozwojowe o wartości 9240 zł na jednego pracownika (z 20% wkładem własnym pracodawcy) i organizację HR mixerów, spotkań podczas których przedsiębiorcy, obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogły poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie.

"Przedsiębiorcy z terenu województwa Łódzkiego zgłaszali potrzeby dedykowanych rozwiązań dla uchodźców, których zatrudniają, jak np.; szkolenia z języka polskiego czy specjalistyczne kursy umożliwiające szybkie wejście na rynek pracy. Jako ŁSSE dysponujemy wieloma narzędziami, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Woj. Łódzkiego wprowadziliśmy zmiany w projekcie umożliwiające przyznanie preferencyjnych warunków dla MŚP z woj. Łódzkiego którzy zatrudniają lub planują zatrudnić uchodźców" - mówił Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE.

W ramach dedykowanej rundy naboru na bony rozwojowe Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna da małym i średnim przedsiębiorcom z województwa łódzkiego możliwość przeszkolenia uchodźców, którzy są zatrudnieni na wszystkich rodzajach umów cywilno-prawnych bez okresu karencji 3 miesięcy. ŁSSE sfinansuje udział w szkoleniach, kursach czy innych usługach rozwojowych ze wszystkich branż znajdujących się w bazie usług rozwojowych. Dodatkową zaletą będzie pomoc tłumacza w procedurze zapisu na usługi rozwojowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2022, 14:29
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ