Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Miliony do wzięcia dla społeczności energetycznych (komunikat)

19.09.2023, 20:15aktualizacja: 19.09.2023, 20:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Rusza nabór w ramach I części wsparcia dla społeczności energetycznych z KPO. Budżet programu, który dziś wystartował to ok. 435 mln zł. W poszczególnych działaniach mogą wziąć udział klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.

"Jeszcze niedawno tradycyjnie scentralizowana sieć elektroenergetyczna była oparta głównie na konwencjonalnych dużych elektrowniach, zaopatrujących w energię cały obszar kraju. Energia elektryczna docierała do dużych i mniejszych miast, zakładów przemysłowych i naszych domów. Wraz z postępem technologicznym, wynikającym głównie z polityki klimatycznej, rośnie znaczenie lokalnych mocy wytwórczych, opartych na odnawialnych źródłach energii. Pełen potencjał lokalnych wytwórców OZE jest najlepiej wykorzystywany w ramach społeczności energetycznych. Choć ich działalność przynosi wiele korzyści, to w Polsce nie powstają one nadal w wystarczająco szybkim tempie" – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W celu ich szybszego rozwoju Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchamia dofinansowanie na działania przedinwestycyjne i inwestycyjne.

Dwa etapy naboru

W poszczególnych działaniach mogą wziąć udział klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz JST. Z wyjątkiem spółdzielni energetycznych część przedinwestycyjna jest podzielona na dwa etapy.

Pierwszy z nich skupia się na opracowaniu koncepcji rozwoju. Drugi zakłada wsparcie dalszych działań związanych z rozwojem społeczności i przygotowaniem projektów inwestycyjnych. Rozwinięte klastry energii mogą od razu startować od drugiego etapu.

Dla spółdzielni energetycznych przewidziano wsparcie w ramach jednego, całościowego etapu.

W części inwestycyjnej klastry energii i spółdzielnie energetyczne mogą ubiegać się o finansowania w jednym z kilku kierunków związanych z realizacją konkretnych projektów.

W ramach I części (przed inwestycyjnej) przewidziane jest wsparcie 139 podmiotów, przewidziany budżet wyniesie 187 mln zł (natomiast budżet całego programu to ok. 435 mln zł). Maksymalny poziom wsparcia to 95% wartości projektów.

Wnioski mogą składać

• klastry energii,

• spółdzielnie energetyczne,

• jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

Maksymalne kwoty wsparcia wynoszą w ramach I części:

• dla klastrów energii – 1,55 mln zł,

• JST – 1,4 mln zł.

• dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł.

Składanie wniosków:

Wnioski będzie można składać od 19 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez stronę.

Nabór jest pierwszą częścią Inwestycji B2.2.2 Instalacje OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne. Budżet tej części wynosi 187 mln zł, a całe wsparcie przewidziane programem to blisko 435 mln zł (finansowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności). Druga część obejmie wyłonienie 10 najbardziej zaawansowanych projektów społeczności energetycznych, które uzyskają dofinansowanie dla demonstracyjnych instalacji OZE.

Więcej o obecnym naborze oraz całej inwestycji można znaleźć na stronie .

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2023, 20:15
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ