Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Minister Buda na Konferencji WTO: To Rosja jest winowajcą obecnego zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie (komunikat)

17.06.2022, 09:43aktualizacja: 17.06.2022, 09:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Brak bezpieczeństwa żywnościowego z powodu ataku militarnego Rosji na Ukrainę i wzmocnienie roli Światowej Organizacji Handlu jako gwaranta międzynarodowego systemu handlu – to jedne z kluczowych kwestii 12 Konferencji WTO, której obradowała w Genewie. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda uczestniczył w środę w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych w formacie handel, która towarzyszyła posiedzeniu Konferencji WTO.

Konferencja Ministerialna WTO (MC12) odbywała się w dniach 12-16 czerwca. To najważniejszy organ WTO, który zbiera się, aby podjąć kierunkowe decyzje w sprawie funkcjonowania światowego systemu handlu. Głównym zadaniem posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie handel (FAC Trade) było przyjęcie postanowień końcowych Konferencji WTO.

"To Rosja jest jedynym winowajcą obecnego zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Bez natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy kryzysy żywnościowe będą miały trwały skutek" – podkreślał podczas rozmów w Genewie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef MRiT zaznaczył, że zablokowanie infrastruktury transportowej potrzebnej do eksportu produktów spożywczych i rolnych z Ukrainy jest jedną z przyczyn obecnych problemów w międzynarodowym łańcuchu dostaw żywności.

"Wzywamy do zapewnienia dostaw żywności dla krajów najbardziej dotkniętych zakłóceniami dostaw z Ukrainy i Rosji oraz do powstrzymania się od nakładania ograniczeń w eksporcie zboża" - mówił minister Waldemar Buda podczas obrad w 12 Konferencji WTO. Zadeklarował, że Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w eksporcie zboża do odbiorców końcowych.

12 Konferencja WTO: reforma WTO i jej rola w stabilizacji światowego handlu.

Tematami dyskusji 12 Konferencji WTO były m.in. reformy WTO, odpowiedź Organizacji na pandemię i wykorzystania patentów na szczepionki przeciwko COVID-19, kwestie subsydiów w rybołówstwie, zapasów publicznych w rolnictwie oraz zrównoważonego rozwoju.

Minister rozwoju i technologii zaznaczył, że Polska opowiada się za wzmocnieniem roli Światowej Organizacji Handlu.

"W obliczu wojny w Ukrainie wzmocnienie roli WTO jako gwaranta stabilnego systemu handlu międzynarodowego powinno być priorytetem. Powinniśmy przeciwdziałać osłabieniu roli tej instytucji" – mówił Buda.

Rola WTO w liberalizacji międzynarodowego handlu.

Polska była jednym z jej państw założycielskich WTO i jest w organizacji od 1995 r.

Do WTO należy 164 państw członkowskich, a 23 kraje negocjują warunki członkostwa (rozmowy akcesyjne Białorusi zostały zawieszone w związku z jej postawą wobec agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę).

Głównym zadaniem WTO jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej oraz przestrzegania prawa własności intelektualnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.06.2022, 09:43
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ