Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Na Dolnym Śląsku powstanie nowa fabryka produkująca chemię do produkcji akumulatorów samochodowych (komunikat)

19.01.2022, 18:12aktualizacja: 19.01.2022, 18:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Agencja Rozwoju Przemysłu wydała setną decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Dzięki niej koreańska firma Enchem Poland wybuduje nową fabrykę i instalację do produkcji litu w Kobierzycach na Dolnym Śląsku.

19 stycznia 2022 r. przedstawiciele ARP S.A. wręczyli decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej szefowi firmy Enchem Poland Sp. z o.o. Koreański koncern sfinansuje za 240 mln zł swój nowy projekt, polegający na produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych. To będzie trzecia największa inwestycja przedsiębiorstwa z Korei Południowej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji.

- W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji. Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w EURO-PARK Kobierzyce to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy - powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii.

- W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Przez ten czas firmy zainwestowały 15,5 mld zł w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tysięcy miejsc pracy – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Inwestycja południowokoreańskiej firmy obejmuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu.

- Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2022, 18:12
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ