Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Obroty towarowe handlu zagranicznego w czerwcu oraz w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. (komunikat)

15.09.2021, 14:45aktualizacja: 15.09.2021, 16:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiT informuje:

Polski eksport towarów rośnie dziesiąty miesiąc z rzędu – w czerwcu br. był wyższy o 23,1% niż przed rokiem. Tempo wzrostu polskiego eksportu i importu nadal pozostaje dwucyfrowe. Saldo wymiany towarowej w czerwcu ponownie na plusie.

Z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu 2021 r. polski eksport towarów wyniósł 23,5 mld euro, co stanowi wzrost o 23,1% w porównaniu z czerwcem 2020 r. (19,1 mld euro). Polski import wyniósł z kolei 22,9 mld euro, podczas gdy przed rokiem było to ok. 16,8 mld euro, co oznacza wzrost o 36,4% r/r. W efekcie w czerwcu 2021 r. odnotowano nadwyżkę w obrotach towarowych z zagranicą na poziomie 582,1 mln euro (w maju saldo wyniosło -23,1 mln euro).

„Dynamika czerwcowego eksportu jest wyraźnie niższa niż w maju (38,8%) czy kwietniu (61,5%). Jest to spowodowane osłabieniem oddziaływania efektu niskiej bazy. Podobnie osłabła dynamika importu (w maju i kwietniu br. dynamika sięgała niemal 50% r/r)” – zauważają analitycy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tak jak w poprzednim miesiącu polski import rośnie wyraźnie szybciej niż eksport. Dane te, zdaniem analityków MRiT, potwierdzają hipotezę mówiącą o tym, że w okresie silnego ożywienia gospodarczego mamy do czynienia z szybszą, wyprzedzającą reakcją importu względem eksportu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2021, 14:45
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ