Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Pierwsze Mieszkanie z podpisem Prezydenta (komunikat)

07.06.2023, 21:54aktualizacja: 07.06.2023, 21:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Program Pierwsze Mieszkanie ruszy zgodnie z planem z początkiem lipca tego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

"Program Pierwsze Mieszkanie budzi olbrzymie zainteresowanie opinii publicznej. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo mówimy o projekcie wsparcia budownictwa mieszkaniowego jakiego po 1989 roku w Polsce nie było. Niestety w przestrzeni medialnej pojawiają się i są powtarzane mity na temat tego programu. Proszę, by się nimi nie sugerować i korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji" – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

W ustawie podpisanej przez Prezydenta znalazły się także przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, które wyeliminują model zarobkowania na hurtowych cesjach takich umów.

Bezpieczny Kredyt 2% bez limitów finansowych

"W 2023 roku nie będzie żadnego limitu. Od 3 lipca każdy będzie mógł skorzystać zarówno z Bezpiecznego Konta jak i Konta Mieszkaniowego" – mówi Waldemar Buda.

Według założeń MRiT roczna liczba bezpiecznych kredytów 2% wyniesie średnio ok. 50 tys. Biorąc pod uwagę uruchomienie programu w II połowie 2023 r. przyjęto, że liczba udzielonych kredytów w 2023 r. wyniesie 10 tys., a w 2024 r. osiągnie wielkość 40 tys. Szacowana liczba kredytów na 2025 r. to 30 tys., 2026 r. – 35 tys., natomiast 2027 r. – 40 tys., co daje łączną szacunkową liczbę udzielonych bezpiecznych kredytów na poziomie 155 tysięcy.

W oszacowanej kwocie dopłat do rat sfinansowanych w 2024 r. w wysokości 941 mln zł dopłaty do rat za 2023 r. oszacowano na poziomie 178 mln zł. Łączna kwota dopłat do rat w latach 2024-2033 ma wynieść niemal 12,5 mld złotych.

Pierwsze Mieszkanie: marże banków pod kontrolą

"Pierwsze Mieszkanie to projekt od początku tworzony z myślą o osobach, które pracują, mają zdolność kredytową, ale jednak zbyt małą by uzyskać dziś kredyt hipoteczny na rynkowych warunkach" – mówi minister Waldemar Buda.

W rzeczywistości osoba (lub rodzina) korzystająca z Bezpiecznego Kredytu zwiększy swoją zdolność kredytową o 50 – 70%. A to oznacza, że osoby do 45 roku życia, których wnioski o kredyt na kupno pierwszego mieszkania są dziś odrzucane przez banki, będą mogły z takiego instrumentu skorzystać.

"Chcę też podkreślić, że zgodnie z zapisami podpisanej przez Prezydenta ustawy, bank nie będzie mógł ustanawiać większej marży niż to jest w jego normalnych kredytach hipotecznych. Powtarzam: bank nie będzie więc miał żadnej możliwości zawyżania marży. Zabezpieczyliśmy to" – wyjaśnia szef MRiT.

"Oczywiście po uruchomieniu, już na warunkach rynkowych, będziemy na bieżąco analizować funkcjonowanie Programu. O potrzebie wprowadzenia ewentualnych zmian, zdecydujemy na podstawie wyników tych analiz" – dodaje.

Poznaj broszurę ‘Zamieszkaj na swoim”

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest bezpieczny kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Szczegóły dotyczące nowego programu dostępne są w serwisie MieszkaniedlaCiebie.gov.pl. https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie.

Można w nim znaleźć broszurę informacyjną „Zamieszkaj na swoim”, czyli przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych, a wśród nich o programie Pierwsze Mieszkanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.06.2023, 21:54
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.