Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy (komunikat)

01.07.2022, 12:24aktualizacja: 01.07.2022, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Widzimy coraz większą przestrzeń wspólnego rozwoju technologii, współpracy w sektorze obronnym i przemysłowym oraz inwestycji – mówił minister Waldemar Buda na spotkaniu z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Lee Chang-Yang.

"Przywiązujemy najwyższą wagę do strategicznego partnerstwa z Republiką Korei. Obecne otoczenie geopolityczne wymaga bliższej współpracy między podobnie myślącymi partnerami" – wskazywał szef MRiT.

Współpraca handlowa i inwestycyjna

Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji i drugim największym partnerem handlowym w regionie.

Od czasu podpisania umowy o wolnym handlu między UE i Republiką Korei w 2011 r., wysokość polsko-koreańskiej wymiany handlowej stale rośnie. W 2021 r. było to 8,6 mld USD (wzrost o 23% r/r), w tym polski eksport zwiększył się o prawie 25% r/r i wyniósł 919,5 mln USD, a import wzrósł o 23% i wyniósł niemal 7,7 mld USD.

W 2019 r. i 2020 r. Korea była największym azjatyckim inwestorem w Polsce – głównie projekty typu greenfield w zakresie nowoczesnych technologii.

"Z dużą satysfakcją przyjmujemy informacje o kolejnych projektach koreańskich firm w naszym kraju. Ostatnie ogłoszone decyzje inwestycyjne wyglądają imponująco, ale liczymy na kolejne projekty" – podkreślił Waldemar Buda.

Pozostałe tematy

Podczas spotkania rozmawiano też o kandydaturze Republiki Korei do organizacji EXPO 2030 w mieście Busan, pracach grupy roboczej ds. współpracy przemysłowej oraz o zacieśnianiu współpracy w sektorze obronnym i przemysłowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ maja/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2022, 12:24
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ