Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Pomoc dla JST w przygotowaniu terenu inwestycyjnego (komunikat)

21.06.2022, 15:21aktualizacja: 21.06.2022, 15:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Dziś rusza piąty nabór Programu Inwestycji Strategicznych, który pomoże samorządom w przygotowaniu terenów inwestycyjnych. Zachęcamy wszystkie samorządy do składania wniosków. Mają na to trzy tygodnie.

"By dalej wspinać się w łańcuchach wartości musimy tworzyć jeszcze bardziej konkurencyjną ofertę dla inwestorów – przygotowywać tereny inwestycyjne do ich potrzeb" – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Inwestycje w Polsce

Według najnowszego raportu UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) , Polska pozostaje najatrakcyjniejszym rynkiem inwestycyjnym w regionie i trzecim najbardziej atrakcyjnym w Unii Europejskiej. Na całym świecie bezpośrednie inwestycje zagraniczne warte były w ubiegłym roku 1,58 bln dolarów. To o 64 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dane dla Polski na tym tle wyglądają lepiej niż dobrze, bo wartość BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) była rekordowo wysoka i wyniosła 24,8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13,8 mld dolarów.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji (od września 2018 do końca maja 2022) wydano łącznie 1 635 decyzji o wsparciu na 77,9 mld zł deklarowanej wartości inwestycji oraz 32 803 nowych miejsc pracy.

W 2021 r. w ramach programu zawarto z przedsiębiorcami 18 umów o udzielenie dotacji na realizację inwestycji o łącznej wartości 11 395 mln zł. Przedsiębiorcy zobowiązali się do utworzenia 29 640 nowych miejsc prac.

Startuje nabór

21 czerwca Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia piąty nabór z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Tym razem o dofinansowanie mogą starać się samorządy na wszystko co wiąże z budową lub modernizacją obszarów inwestycyjnych.

– Rządowe wsparcie będzie impulsem rozwojowym dla całego kraju, który pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię i agresję Rosji na Ukrainę. Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy – główni wykonawcy zadań inwestycyjnych – będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy. Z przygotowanych terenów będą mogli skorzystać polscy producenci, zagraniczne podmioty oraz firmy, które szukają nowych możliwości rozwoju wycofując się Rosji – wskazuje minister Buda.

Kto może złożyć wniosek

Wnioski mogą złożyć wszystkie samorządy: gminy, powiaty, województwa oraz związki JST.

JST może złożyć maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie w limitach nieprzekraczających: 100 mln zł oraz 250 mln zł.

Maksymalne dofinansowanie to 98 proc.

Jakie przedsięwzięcia otrzymają wsparcie

Dofinansowanie na: budowę lub modernizację infrastruktury drogowej, budowę lub modernizację infrastruktury elektroenergetycznej, budowę lub modernizację infrastruktury technicznej drogowej, budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjną. Wniosek może dotyczyć: istniejących terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 80 ha, planowanych terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 60 ha, międzynarodowych terminali intermodalnych o strategicznym znaczeniu gospodarczym, funkcjonujących w ramach sieci kompleksowej i bazowej TEN-T.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2022, 15:21
Źródło informacji mrit
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ