Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Produkcja przemysłowa w lipcu 2021 r. (komunikat)

15.09.2021, 14:47aktualizacja: 15.09.2021, 16:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiT informuje:

Polska produkcja przemysłowa (skorygowana o efekt kalendarzowy) w lipcu br. wzrosła o 12,5% r/r, co daje nam 5. pozycję wśród państw unijnych – wynika z opublikowanych dziś danych Eurostat.

W całej UE produkcja przemysłowa wzrosła w tym czasie o 8,3%, a w strefie euro o 7,7%. Najwyższe wzrosty odnotowały Belgia (26,4%), Irlandia (19,2%), Litwa (15%) i Dania (13,5%).Jedynym krajem, który odnotował spadek produkcji w ujęciu rocznym była Portugalia (-0,1%). Natomiast najwolniejszy wzrost produkcji nastąpił w Hiszpanii (3,2%), Chorwacji (4%) i Francji (4,4%). Wolniej niż przeciętnie rosła także produkcja w gospodarce niemieckiej (6,2%).

Dane miesięczne wskazują z kolei na wzrost sierpniowej produkcji przemysłowej o 1,4% w UE i o 1,5% w strefie euro (po wynikach odpowiednio 0,0% i -0,1% w czerwcu). Polska osiągnęła wzrost na poziomie 1,2%. Najszybciej rosła produkcja w Irlandii (7,8%), Belgii (5%) i Portugalii (3,5%). Natomiast największe spadki notowano w gospodarkach Litwy (-2%), Słowenii (-1,8%) i Chorwacji (-1,6%).

„W lipcu w ujęciu rocznym najszybciej rosła produkcja dóbr pośrednich (o 11,8% w całej Unii oraz o 11,2% w strefie euro). Szybko rosła także produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku (o 9,4% w UE i o 10,1% w strefie euro) oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (odpowiednio o 8,9% i o 9,8%)” – wskazują analitycy MRiT.

Wynik dla Polski jest zbliżony do danych GUS, wg których po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa w lipcu br. wzrosła o 12,6% r/r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2021, 14:47
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ