Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Spotkanie ministra Waldemara Budy z ministrem Giancarlo Giorgettim: Polska i Włochy realizują podobne reformy z KPO, aby ugruntować jednolity rynek europejski (komunikat)

15.06.2022, 09:01aktualizacja: 15.06.2022, 09:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Polsko-włoskie relacje gospodarcze i handlowe i ich dalszy rozwój oraz konsekwencje społeczno-gospodarcze wojny na Ukrainie zdominowały dzisiejsze spotkanie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem rozwoju gospodarczego Republiki Włoskiej Giancarlo Giorgettim.

Minister Giancarlo Giorgetti przebywał w Warszawie z jednodniową wizytą.

"To była dobra rozmowa z ministrem Giancarlo Giorgettim. Włosi mają bardzo podobne wyzwania w ramach KPO. Reformują wymiar sprawiedliwości, otwierają rynek taxi, przewozów osób oraz dostępność do biznesu leczniczego. To dużo reform, które ugruntowują jednolity rynek europejski Unii Europejskiej bez barier dla przedsiębiorców z innych krajów gospodarek" - powiedział po spotkaniu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wzmacnianie polsko-włoskich relacji gospodarczych

Ministrowie Polski i Włoch omówili dalszy rozwój współpracy obu państw w strategicznych sektorach, w tym farmaceutycznym i biomedycznym. Z powodu pandemii koronawirusa oraz wojny na Ukrainie, stały się one jednymi z kluczowych technologii.

"Nikt nie zrobił tyle, co Rosjanie, aby unaocznić potrzebę budowy europejskiej autonomii strategicznej oraz zdolności obronnych Zachodu – podkreślił minister Waldemar Buda.

W tym kontekście minister rozwoju i technologii podkreślił m.in. konieczność podjęcie działań, aby poprawić bezpieczeństwo łańcuchów dostaw oraz relokację produkcji aktywnych substancji farmaceutycznych do Europy. Minister wskazał na potrzebę stworzenie systemu zachęt niezbędnych do przywrócenia i utrzymania produkcji kluczowych produktów leczniczych w Europie.

Minister Buda poinformował, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska planuje udzielanie wsparcia w obszarze budowy i rozbudowy infrastruktury do produkcji aktywnych substancji farmaceutycznych, leków (generycznych i biopodobnych) oraz wyrobów medycznych. Nasz kraj przygotowuje się również do uruchomienia naboru na projekty w ramach IPCEI HEALTH.

Podczas spotkania poruszono także temat utrzymania zasady swobody świadczenia usług na jednolitym rynku europejskim, a także wdrażania pakietu Fit for 55, zwłaszcza w sektorze budowalnym.

Społeczno-gospodarcze konsekwencje wojny na Ukrainie

Ministrowie poruszyli temat pomocy uchodźcom z Ukrainy, których liczba jest obecnie szacowana na ponad 6 mln osób. Dane pokazują, że granicę polsko-ukraińską przekroczyło ok. 3,46 mln osób. We Włoszech jest to znacznie mniejsza liczba – około 111 tys. osób.

Buda i Giorgetti omówili także kwestię uniezależniania się gospodarek rosyjskich surowców kopalnych. Chodzi m.in. o zwiększanie inwestycji w infrastrukturę gazu LNG oraz rolę OZE w stymulowaniu zatrudnienia. Rozmawiano także o wpływie wojny w Ukrainie na niedobory zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów.

Polsko-włoska współpraca w przemyśle obronnym i kosmicznym

Poruszono także kwestię współdziałania w przemyśle obronnym i kosmicznym.

"Jesteśmy zainteresowani współpracą Polski i Włoch w projektach Europejskiego Funduszu Obronnego" – zaznaczył minister rozwoju i technologii.

Włochy są głównym producentem uzbrojenia w Unii Europejskiej i posiadają bardzo duże doświadczenia w zakresie realizacji udanych projektów badawczych w sektorze obronnym, bezpieczeństwa i kosmosu.

Polsko-włoska wymiana handlowa i współpraca inwestycyjna

Włochy są jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Po I kwartale tego roku zajmują 5 pozycję w naszym eksporcie i 4 pod względem udziału w imporcie.

Ubiegły rok był czasem wyraźnego ożywienia wymiany handlowej z Włochami. W 2021 r. polski eksport na ten rynek zwiększył się o 27 proc. i osiągnął 13,2 mld euro, a import wzrósł o 21 proc. i wyniósł 14,3 mld euro.

Włoskie firmy aktywnie inwestują w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Polskiej Strefy Inwestycji. Od 2000 r. do końca 2021 r. liczba nadal aktywnych inwestycji przedsiębiorstw włoskich wyniosła 145, deklarowana wartość inwestycji – 7,755 mld zł, a liczba zadeklarowanych nowych miejsc pracy – 6 241. Włoskie firmy zajmują 3 miejsce pod względem liczby inwestycji i 5 pozycję pod względem tworzonych nowych miejsc pracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2022, 09:01
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ