Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: wiceminister Grzegorz Piechowiak uczestniczy w Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie (komunikat)

07.10.2021, 17:20aktualizacja: 08.10.2021, 08:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano środki na uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Chcemy w ten sposób pomóc samorządom i Specjalnym Strefom Ekonomicznym w pozyskiwaniu pieniędzy na ten cel – powiedział wiceminister rozwoju i technologii podczas Europejskiego Forum Przyszłości, które odbywa się na Śląsku.

- Dzisiaj dążymy nie tylko do pozyskiwania nowych inwestycji, ale także przyciągamy przede wszystkim inwestycje strategiczne: z najbardziej zaawansowanych technologicznie branż, które przyczyniają się do popularyzacji zielonych rozwiązań lub cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami. Dlatego też zreformowaliśmy instrument strefowy, tworząc Polską Strefę Inwestycji. Służy to rozwiązywaniu bieżących potrzeb polskiej gospodarki – podkreślił Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych podczas panelu „Przyszłość Specjalnych Stref Ekonomicznych”.

- Specjalne Strefy Ekonomiczne, od samego początku swojego istnienia wspierały przedsiębiorców na każdym etapie inwestycji. Szybki rozwój gospodarczy regionów, na których się one znajdowały, pozwalał na przyciąganie kolejnych inwestycji, a pozytywny efekt strefy "rozlewał się" również na tereny sąsiednie - podkreślił wiceminister.

Z najnowszych danych wynika, że w ramach Polskiej Strefy Inwestycji - od września 2018 r. do końca września 2021 r. - wydano łącznie 1 172 decyzji o wsparciu, na 52 mld zł . Przy tym powstało 23 544 nowych miejsc pracy. Do końca września 2021 r. wydano 365 decyzji o wsparciu inwestycji (w samym wrześniu 38 decyzji) o łącznej wartości 15,7 mld zł (we wrześniu - 1,8 mld zł).

25-lecie katowickiej strefy

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak weźmie także udział w uroczystej gali z okazji 25-lecia istnienia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Katowicka SSE należy do pierwszej trójki Stref, pod względem największej wartości inwestycji w 2021 r. (przed Kostrzyńsko-Słubicką SSE i Wałbrzyską SSE). W 2021 r. wydała łącznie 59 decyzji o wsparciu na inwestycje o deklarowanej wartości przekraczającej 2,3 mld zł. Dzięki temu powstanie prawie 1980 gwarantowanych nowych miejsc pracy.

Od początku istnienia PSI Katowicka SSE wydała łącznie 180 decyzji, o deklarowanej wartości blisko 52 mld zł, dzięki czemu powstały 23 544 nowe miejsca pracy. Inwestycje w Katowickiej SSE stanowią pod względem wartości aż 20% wszystkich inwestycji w ramach PSI. Na jej terenie powstało 25% nowych miejsc pracy.* Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest pierwsza w Europie i znajduje się na 2 miejscu na świecie w rankingu FDI Business Financial Times 2019; * Na terenie KSSE działa ponad 500 firm, które generują 80 tys. miejsc pracy, a łączna wartość inwestycji przekracza 42 mld zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mk/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2021, 17:20
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.