Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRIT: Wiceminister Piechowiak: zachęcamy południowokoreańskie firmy do lokowania swoich inwestycji w Polsce (komunikat)

25.11.2021, 19:51aktualizacja: 25.11.2021, 19:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Pogłębienie polsko-koreańskich relacji gospodarczych oraz rozmowy z potencjalnymi i obecnymi inwestorami z Korei Płd., którzy realizują swoje projekty inwestycyjne na terenie Polskiej Strefy Inwestycji - to główne tematy wizyty wiceministra Grzegorza Piechowiaka w Seulu.

- Cieszy mnie coraz intensywniejszy – szczególnie w ostatnich latach – dialog i współpraca handlowa między Polską a Koreą Płd. To jeden z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych w Azji, niezwykle aktywny również na terenie Polskiej Strefy Inwestycji. To głównie za sprawą koreańskich firm jesteśmy dzisiaj liderem w produkcji i eksporcie baterii do samochodów elektrycznych – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Podczas pobytu w Seulu wiceszef MRiT spotkał się z przedstawicielami południowokoreańskich firm, m.in. SK Nexilis, SK Technology oraz LG Energy Solution, które inwestują i rozwijają swoją produkcję w Polsce. Zachęcał ich również do dalszego rozwijania wzajemnych relacji biznesowych.

Koreańskie firmy na terenie PSI

Korea Płd. to trzeci – po Niemczech i Stanach Zjednoczonych – największy, zagraniczny inwestor na terenie Polskiej Strefy Inwestycji.

Dzięki inwestycji koreańskiej firmy SK Technology, w Dąbrowie Górniczej powstał jeden z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących separatory do akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Spółka zadeklarowała utworzenie co najmniej 400 nowych miejsc pracy.

Natomiast firma SK Nexilis, specjalizująca się w produkcji folii miedzianej do baterii litowo-jonowych, zainwestuje w budowę fabryki w Stalowej Woli. Dzięki temu ma tam powstać ponad 330 nowych miejsc pracy. Z kolei południowokoreański LG Energy Solution zapowiedział niedawno rozbudowę działającej od kilku lat fabryki baterii do samochodów elektrycznych w podwrocławskich Kobierzycach.

Współpraca gospodarcza między Polską a Koreą Płd.

Korea Południowa to jeden z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych w Azji drugi – po Chinach – największy partner handlowy w tym regionie. Od czasu podpisania umowy o wolnym handlu między UE i Republiką Korei w 2011 r., wysokość naszej bilateralnej wymiany handlowej stale rośnie. W 2020 r., pomimo pandemii, osiągnęła ona rekordowy poziom 7 mld dolarów. W tym kryzysowym roku polski eksport na południowokoreański rynek zwiększył się o 5,5%, do ok. 737 mln dolarów, a import o 10,6%, do 6,2 mld dolarów. Natomiast wstępne dane za pierwsze 8 miesięcy 2021 r. wskazują wzrost handlu dwustronnego o 31%, w tym polskiego eksportu na rynek południowokoreański aż o 42% (ok. 640 mln dolarów), a import o ok. 30% (blisko 5,1 mld dolarów).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.11.2021, 19:51
Źródło informacji MRIT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ