Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Wizyta ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy na Słowacji (komunikat)

18.05.2022, 18:45aktualizacja: 19.05.2022, 10:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Rozwój współpracy handlowej między Polską i Słowacją, wpływ pandemii i wojny w Ukrainie na gospodarkę oraz Prezydencja Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej i wzmacniania głosu regionu na rzecz budowania odporności gospodarki europejskiej będą głównymi tematami rozmów ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, który w czwartek udaje się z jednodniową wizytą do Republiki Słowacji.

Minister Waldemar Buda spotka się z wicepremierem i ministrem gospodarki Słowacji Richardem Sulikiem. Weźmie także udział w obradach Forum Biznesu Polska – Słowacja oraz spotka się z przedstawicielami najważniejszych polskich inwestorów na Słowacji.

Polska jest kluczowym partnerem handlowym Słowacji – zajmujemy 3. miejsce (za Niemcami i Czechami) z 8 proc. udziałem w słowackim światowym eksporcie.

Polsko-słowacka wymiana towarowa wyniosła prawie 13 mld euro w 2021 r., co oznacza wzrost o 23 proc. Nasz eksport wzrósł o 21 proc. Jednocześnie odnotowaliśmy dodatnie saldo obrotów dla Polski w wysokości prawie 2 mld euro.

Także dane za pierwszy kwartał 2022 r. są optymistyczne – polsko-słowackie obroty handlowe wyniosły 3 754,2 mln euro. Nasz eksport wyniósł 2 249,2 mln euro (wzrost o 34 proc. r/r), a import 1 504,9 mln EUR (wzrost o 16 proc. r/r). Dodatnie dla Polski saldo wyniosło 744,3 mln euro.

Słowacja jest także jednym z ważniejszych rynków dla polskich inwestorów. Jest 14. największym odbiorcą naszych inwestycji zagranicznych ulokowanych w takich sektorach słowackiej gospodarki jak energetyka, rolno-spożywczy, IT, handel detaliczny.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2022, 18:45
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ