Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT/Otwock: niemal 35 mln zł rządowej dopłaty na budowę budynku komunalnego (komunikat)

26.09.2023, 15:26aktualizacja: 26.09.2023, 16:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Nowe perspektywy dla 90 rodzin, które już wkrótce zamieszkają w nowym budynku komunalnym w Otwocku przy ul. Sikorskiego. Rządowe dofinansowanie przekazał władzom miasta minister Waldemar Buda.

Mieszkania zostaną wykonane w standardzie „pod klucz” z wyposażeniem tzw. białego montażu. Rodziny z Otwocka o umiarkowanych dochodach zyskają realną możliwość zamieszkania na swoim. Nie wszyscy spełniają kryteria programu Pierwsze Mieszkania, nie wszystkich stać na kredyt albo najem na warunkach rynkowych. Tak dzieje się także w miejscowościach w pobliżu wielkich aglomeracji jak Warszawa. Nie zapominamy o tych osobach i dlatego z taką konsekwencją realizujemy program wsparcia komunalnego budownictwa czynszowego, zarówno w województwie mazowieckim, jak i całym kraju – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Do Otwocka trafi 34,6 mln zł. Z tych środków powstanie nowy budynek wielorodzinny przy ulicy Sikorskiego. W sumie powstanie tam 90 mieszkań (w tym pięć lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych) o dobrym standardzie i niskim czynszu. Wartość całej inwestycji to nieco ponad 40,8 mln zł co oznacza, że dotacja z budżetu państwa sięga ok. 85 proc.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Gminy i instytucje mogą uzyskać dofinansowanie aż do 80% wartości inwestycji.

Kolejne ułatwienia dla inwestorów to możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót, oraz brak konieczności angażowania własnych środków gminy już na starcie budowy.

Źródłem finansowania instrumentu są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii, a bezzwrotnych grantów z funduszu Dopłat udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Budownictwo komunalne w mazowieckim

W latach 2007-2015 z województwa mazowieckiego zostało zakwalifikowanych 88 wniosków o dofinansowanie. Kwota wypłaconego wsparcia wyniosła 79 mln zł. W wyniku realizacji przedsięwzięć, powstało 2 407 lokali mieszkalnych.

W latach 2016-2023 z województwa mazowieckiego zostało zakwalifikowanych 162 wniosków. Kwota przyznanego wsparcia wyniosła ponad 457 mln zł, dzięki czemu powstało lub w najbliższej przyszłości powstanie 2759 lokali mieszkalnych, 4 mieszkania chronione, 100 miejsc w noclegowniach oraz 94 miejsc w schroniskach dla bezdomnych.

Program BSK w liczbach

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to aż 1,65 mld zł. Z tego już ponad 1,4 mld zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych (w sumie 178 instytucji) na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów. Powstanie 7 286 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 302 miejsca w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach.

Jakie zmiany w programie?

W 2021 r. wszedł w życie tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

W 2022 r. MRiT wprowadziło w programie kolejne zmiany, które spowodowały znaczne zwiększenie skali działania programu. To m.in.:

- Możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót.

- Brak konieczności angażowania własnych środków gminy już na starcie budowy.

Efekty działań MRiT

Cały czas oddawane są nowe mieszkania, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach. W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego:

- 8 664 stanowiły lokale komunalne,

- 3 790 to mieszkania społeczne czynszowe,

- 114 mieszkania chronione.

Powstaną również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych oraz 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinasowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł. Dla porównania w 2014 r. zakwalifikowano do finansowego wsparcia jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zakwalifikowano 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2023, 15:26
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.