Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiT: Rozmowa wicepremiera Jarosława Gowina z sekretarz handlu Giną Raimondo nt. polsko-amerykańskich relacji gospodarczych (komunikat)

21.07.2021, 18:14aktualizacja: 21.07.2021, 18:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:

Inwestycje amerykańskie w Polsce oraz przygotowanie pozytywnej agendy na przyszłość, w tym kwestia reaktywacji formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego – to główne tematy rozmowy telefonicznej wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z amerykańską sekretarz handlu Giną Raimondo.

- Zależy nam nie tylko na rozwiązaniu bieżących problemów, ale także na wzmocnieniu i zintensyfikowaniu wzajemnych relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W tym kontekście sugerujemy reaktywację formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego ustanowionego deklaracją prezydentów Polski i USA jeszcze w 2002 roku – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W ostatnich latach format ten nie był szczególnie wykorzystywany. Ostatnio pojawiło się jednak wiele nowych tematów z dziedziny przemysłu, cyfryzacji czy też energetyki, które za jego pośrednictwem strona polska i amerykańska mogłyby wspólnie omówić.

- Z punktu widzenia kierowanego przeze mnie resortu kluczowe byłoby również poszerzenie bilateralnej agendy o kwestie innowacji oraz badań i rozwoju. Polskie instytucje wsparcia innowacji takie jak Sieć Badawcza Łukasiewicz i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utrzymują kontakty z uczelniami amerykańskimi w takich obszarach jak elektromobilność, biofarmaceutyka, kosmos, lotnictwo czy też inżynieria materiałowa. Chcielibyśmy nawiązać analogiczne relacje z podmiotami nadzorowanymi przez Departament Handlu oraz pozostałe departamenty. Ściślejsza współpraca gospodarcza stanowi gwarancję jeszcze bliższych kontaktów między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które wykraczają poza kwestie zobowiązań sojuszniczych – podkreślił premier Gowin.

Podczas rozmowy z sekretarz handlu Giną Raimondo poruszono również kwestię rozważanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Poselski projekt w tej sprawie wpłynął 7 lipca 2021 r. do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza

Stany Zjednoczone są jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski i jednym z kluczowych inwestorów. Wartość obrotów handlowych Polski z USA w 2020 r. wyniosła 15,58 mld dolarów. Eksport Polski do Stanów Zjednoczonych osiągnął 7,6 mld dolarów, a import ok. 8 mld dolarów. Co więcej, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 r. polski eksport do USA wzrósł o 14% r/r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.07.2021, 18:14
Źródło informacji MRPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ