Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRPiT informuje:
Dziś Premier Jarosław Gowin spotkał się z przewodniczącym „Solidarności” Piotrem Dudą. Przedmiotem spotkania był powrót przedstawicieli NSZZ "Solidarność" do zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego, kwestia działalności gospodarczej w związku z walką z COVID-19, umowa społeczna na czas pandemii, kondycja gospodarcza Polski oraz oskładkowanie umów zleceń.
23 października br. strona rządowa przejęła przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Jej przewodniczącym na najbliższy rok został wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w RDS reprezentuje także wiceminister Olga Semeniuk.
Podczas dzisiejszego spotkania wicepremier Jarosław Gowin przekazał przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, że liczy na zmianę decyzji związkowców z "Solidarności", jeśli chodzi o zasiadanie w RDS. Zapewnił, że ich głos – podobnie jak wszystkich pozostałych partnerów społecznych – będzie traktowany z należną uwagą i szacunkiem. Podkreślił też, że wierzy, że działalność Rady może stać się przykładem na to, jak prowadzić konstruktywny dialog w naszym, jakże dziś podzielonym, społeczeństwie.
Celem szefa MRPiT jest uczynienie z Rady jednego z kluczowych forów konsultacji rozwiązań, ważnych z punktu widzenia polskiej gospodarki i rynku pracy. Służyć temu ma inicjatywa tzw. umowy społecznej na czas pandemii Covid-19. Kwestię tę omawiał w poniedziałek, podczas posiedzenia Prezydium RDS, a także dziś w rozmowie z przewodniczącym „S”.
Rozmowa wicepremiera Gowina oraz szefa „S” dotyczyła również działalności gospodarczej w warunkach pandemii COVID-19. Zarówno szef MRPiT, jak i przewodniczący Duda stoją na stanowisku, że całkowity lockdown nie jest wskazany. – Robimy wszystko, aby uniknąć ograniczenia działalności gospodarczej, w związku z walką z Covid-19 – deklaruje wicepremier Jarosław Gowin.
Jeśli chodzi o kwestię oskładkowania umów, MRPiT stoi na stanowisku, że koszty pracy w Polsce są wysokie i jakiekolwiek decyzje w tej sprawie powinny wejść w życie po zakończeniu pandemii, z poszanowaniem odpowiednio długiego vacatio legis.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.11.2020, 16:31 |
Źródło informacji | MRPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |