Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Centralne obchody Święta Służby Więziennej z udziałem Ministra Sprawiedliwości (komunikat)

01.07.2022, 16:26aktualizacja: 01.07.2022, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Polska może być dumna z Waszej pracy – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas Centralnych obchodów Święta Służby Więziennej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W czasie uroczystości ogłoszono promocję na pierwszy stopień oficerski 280 funkcjonariuszy, absolwentów Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz wręczono przyznanych przez Ministra Sprawiedliwości pośmiertnie ośmiu osobom Złotych Odznak za Zasługi w Pracy Penitencjarnej, które odebrały rodziny funkcjonariuszy i kapelana. Wyróżnieni walczyli o wolną Polskę, prowadzili działalność niepodległościową.

Piękny gest solidarności

- W czasie służby udowadniacie swój heroizm, profesjonalizm i poświęcenie. Szczególną skuteczność pokazaliście w trudnych warunkach pandemii, a także po barbarzyńskiej napaści armii Putina na Ukrainę - podkreślił minister Zbigniew Ziobro, dziękując funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa za ogromne wsparcie uchodźców z Ukrainy, często kosztem własnego czasu i środków. – To piękny gest solidarności i człowieczeństwa.

Minister sprawiedliwości powiedział też, że – choć ma nadzieję, iż do ataku na Polskę nie dojdzie – trzeba się przygotować do obrony Rzeczypospolitej. Dlatego na jego prośbę skierowaną do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, nadzorującego Służbę Więzienną, podjęła ona współpracę z Wojskiem Polskim, w tym m.in. z jednostką specjalną Grom.

Zbigniew Ziobro przypomniał też, w jaki sposób resort sprawiedliwości dba o poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa Służby Więziennej. To m.in. podwyżki uposażeń oraz przyjęta ustawa modernizacyjna. Zapowiedział także zaostrzenie kar za napaść na funkcjonariuszy. Ma to związek z niedawną tragedią, do jakiej doszło w Zakładzie Karnym Rzeszowie, gdzie tymczasowo osadzony zaatakował więzienną psycholog, a jej życia nie udało się uratować.

Dla bezpieczeństwa państwa

Do biorących udział w uroczystości listy skierowali Prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Dziękując funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej podkreślali wagę ich służby dla bezpieczeństwa państwa i przeciwdziałania zagrożeniem, dzięki czemu Polacy mogą żyć i pracować w spokoju.

Gratulacje i życzenia funkcjonariuszom składał także gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej. – Jestem dumny z postawy pracowników i funkcjonariuszy SW, którzy nie pozostali obojętni na los uchodźców z Ukrainy – stwierdził. A zwracając się do biorącego udział w uroczystości szefa Służby Więziennej Ukrainy ppłk. Serhija Greczaniuka, wyraził nadzieję, iż niedługo także ta formacja będzie mogła obchodzić swoje święto w wolnym kraju.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie odbywała się uroczystość, wieńce złożyli minister Zbigniew Ziobro i wiceministrowie sprawiedliwości: Michał Woś, Marcin Warchoł i Marcin Romanowski.

Obchody święta SW zorganizowano 1 lipca w związku z przypadającym 29 czerwca dniem patrona Służby Więziennej – św. Pawła Apostoła. Został on ustanowiony duchowym opiekunem SW na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej w 2018 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ bf/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2022, 16:26
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ