Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Iver Oerstavik odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości (komunikat)

12.06.2024, 16:23aktualizacja: 12.06.2024, 16:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W środę (12.06.2024 r.) w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się niezwykła uroczystość. Iver Oerstavik – norweski działacz na rzecz praw człowieka – odebrał z rąk Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara Odznakę Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - Wiceministra Sprawiedliwości, Marta Varteressian - Wiceminister spraw zagranicznych Norwegii oraz Oeystein Boe - Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. Obecni byli także przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości to wyjątkowe odznaczenie przyznawane za zasługi na rzecz umacniania zasad demokratycznego państwa prawnego, kształtowania kultury prawnej oraz właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Nadaje ją Minister Sprawiedliwości - z własnej inicjatywy lub na wniosek innych instytucji.

Odznaczony Iver Oerstavik, z wykształcenia filozof, wykładowca uniwersytecki, od lat jest znanym na forum europejskim działaczem norweskiej Fundacji na rzecz Praw Człowieka - RAFTO. Zaangażowany jest w walkę o praworządność i ochronę praw człowieka. Głównym celem Fundacji jest promocja demokracji i rządów prawa, a także wolności wypowiedzi politycznej i przedsiębiorczości. Działalność fundacji obejmuje różne projekty edukacyjne i informacyjne. Przez ostatnie lata monitorowała także kwestie łamania praworządności i praw człowieka w Polsce. Odznaczając Ivera Oerstavika minister Adam Bodnar wskazał, że cechuje go niezłomność w walce o sprawiedliwość, demokrację i przestrzeganie praw człowieka. Jego aktywne zaangażowanie w ciągu ostatnich lat we współpracę norweskich i polskich organizacji pozarządowych na rzecz promowania rządów prawa, budowania społeczeństwa obywatelskiego zasługuje na szczególne uznanie. Aktywność Ivera Oerstavika jest także dobrze znana na forum Unii Europejskiej, Rady Europy, a także w ramach międzynarodowych stowarzyszeń sędziowskich w Europie.

Po uroczystości odbyło się spotkanie, w formie dyskusji przy „okrągłym stole” z udziałem delegacji norweskiej oraz przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych. Przewodnim tematem dyskusji były działania Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego na rzecz odbudowy praworządności i porządku konstytucyjnego w Polsce w ciągu minionych 6 miesięcy działalności Rządu RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2024, 16:23
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ