Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: konferencja poświęcona prawnej ochronie najmłodszych (komunikat)

17.11.2023, 15:18aktualizacja: 17.11.2023, 16:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się dziś (17 listopada br.) konferencja poświęcona krajowemu planowi przeciwdziałania przestępstwom pedofilskim. Wzięli w niej udział eksperci z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele organizacji międzynarodowych. W sympozjum uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Obrady toczyły się pod hasłem: "Pierwsza polska strategia walki z przemocą seksualną wobec dzieci - geneza i wdrażanie".

"Dzisiejsza konferencja zgromadziła osoby, które łączy wspólna sprawa – dobro i ochrona dziecka, a data naszego spotkania nie jest przypadkowa. Dokładnie miesiąc temu Rada Ministrów podjęła uchwałę o przyjęciu pierwszego +Krajowego planu przeciwdziałania przestępstwom przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletnich+ na lata 2023-2026" – zwrócił się do zebranych wiceminister Marcin Romanowski.

To właśnie on nadzorował pracę powołanego przez Ministra Sprawiedliwości w 2021 r. zespołu, który plan opracowywał. W pracach nad nim uczestniczyli eksperci z różnych dziedzin, a także przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Cała strategia opracowywana była m.in. przy wsparciu i konsultacjach z UNICEF.

Plan daje kompleksowe wzmocnienie ochrony małoletnich przed przestępstwami seksualnymi i wskazuje jakie mechanizmy należy wprowadzać, by ochrona ta była jeszcze bardziej skuteczna i efektywna.

To m.in.: skoordynowana analiza zagrożeń przestępczością seksualną; program edukacyjny dla różnych grup społecznych (np. młodzieży, rodziców, nauczycieli); szkolenia z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania im pomocy i wsparcia; wzmocnienie kompetencji oraz specjalizacja funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów; utworzenie bazy danych, która ułatwi wykrywanie zakazanych treści, np. w Internecie; kompleksowe wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych oraz ich rodzin; wzmocnienie działań terapeutycznych i profilaktycznych; działania mające na celu ujawnianie przestępstw seksualnych wobec dzieci, poszanowanie prywatności i godności osób pokrzywdzonych – zapewnienie etycznego przekazu medialnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ mir/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2023, 15:18
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ