Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Konieczność zmiany polskiej polityki energetycznej w związku z rosyjską agresją (komunikat)

28.03.2022, 14:44aktualizacja: 28.03.2022, 15:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

- Na posiedzeniu Rady Ministrów złożymy wniosek o natychmiastowe zawieszenie rządowego dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040). Od początku sprzeciwialiśmy się bezkrytycznej realizacji polityki UE, która zmierza do uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że mieliśmy rację – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na wspólnej konferencji prasowej z Michałem Wójcikiem, Ministrem – członkiem Rady Ministrów oraz posłem Januszem Kowalskim.

Jak podkreślili ministrowie, w rządowym dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040) z lutego 2021 r. przyjęto błędną koncepcję tzw. paliwa przejściowego. To ideologicznie motywowane szybkie odejście od węgla na rzecz gazu ziemnego. Konsekwencją było zapisywanie w dotacjach z Unii Europejskiej i Krajowego Planu Odbudowy środków na wsparcie np. samorządów likwidujących ciepłownie węglowe na rzecz gazowych. Realizacja koncepcji „paliwa przejściowego” służy de facto wsparciu Niemiec jako centrum eksportu rosyjskiego gazu z Nord Stream i prowadzi do uzależnienia od Rosji.

- Od lat krytykowaliśmy unijną politykę klimatyczną, która uzależnia UE od dostaw gazu z Rosji. A wojna na Ukrainie dodatkowo wymusza też zmianę naszej strategii energetycznej i powoduje konieczność oparcia jej na naszych własnych zasobach. Musimy brać pod uwagę bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo Europy. – podkreślił Zbigniew Ziobro. – Nie rezygnujemy z proekologicznych technologii, ale naśladujmy np. Japonię, która buduje nowoczesne bloki energetyczne oparte na węglu.

- Zarówna unijne „Fit for 55”, jak i PEP2040 oznaczają gigantyczne koszty dla społeczeństwa. Na to nie ma naszej zgody. Polityka unijna musi być zmieniona, a jej założenia są już dziś nieaktualne – powiedział minister Michał Wójcik.

PEP2040 został przyjęty uchwałą Rady Ministrów 2 lutego 2021 r. przy sprzeciwie ministrów Zbigniewa Ziobro i Michała Wójcika, reprezentujących w rządzie Solidarną Polskę. Już wtedy przestrzegali oni przed obranym kierunkiem przestawiania polskiej gospodarki na gaz ziemny. To surowiec, który musimy importować, a suwerenność energetyczną należy budować w oparciu o własne zasoby, np. polski węgiel. W tym celu trzeba inwestować w nowoczesne elektrownie węglowe i energetykę jądrową, a uzupełnieniem powinny być odnawialne źródła energii, szczególnie fotowoltaika.

- Strategia dla Polski, która miała być na 20 lat, nie przetrwała nawet roku. Runęła w dniu agresji Rosji na Ukrainę. Każda strategia musi być pisana w oparciu o najgorszy scenariusz, a nie scenariusz hurraoptymistyczny – mówił poseł Janusz Kowalski.

Obecny dokument strategiczny wyznaczający kierunki transformacji energetycznej musi zostać zmieniony. Dlatego na posiedzeniu rządu ministrowie Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik zawnioskują o pilną zmianę PEP2040. Jak zaznaczyli, potrzebna jest także zmiana planowanych wydatków, które miały służyć przestawianiu gospodarki na gaz ziemny.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2022, 14:44
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ