Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Międzynarodowa konferencja naukowa – prawo okiem ekspertów (komunikat)

15.11.2023, 15:19aktualizacja: 15.11.2023, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się dzisiaj (15 listopada br.) międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Badacze z 18. ośrodków naukowych prezentują na niej wyniki tegorocznych badań prawno–porównawczych.

Konferencję zorganizował Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. - Dzisiejsze spotkanie jest efektem wieloletniej współpracy między Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości a węgierskim Instytutem Prawa Porównawczego, która rozciągnęła się na wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Marcin Romanowski.

- Wiedza, którą dzięki temu zdobyliśmy przełożyła się na wiele przełomowych rozwiązań legislacyjnych, jak choćby uchwalenie tzw. ustawy Kamilka, która zwiększyła prawną ochronę najmłodszych. Poza tym doświadczenie zdobyte podczas badań posłużyło Ministerstwu Sprawiedliwości m.in. w pracach na rzecz doskonalenia i upowszechnienia mediacji w Polsce. Chciałbym podziękować Państwu za zaangażowanie i wysiłek, jaki wkładacie w naukę prawa. Dzięki temu możemy żyć w coraz bardziej bezpiecznej i praworządnej Europie – dodał wiceminister.

W trakcie trzydniowych obrad (15-17 listopada) przedstawione zostaną rezultaty badawcze ośmiu zespołów, w których wzięło udział prawie 50 naukowców z ośrodków naukowych Europy Środkowej oraz Gruzji. W ramach Polsko-Węgierskiej Platformy Badawczej prezentowane są badania nad prawną ochroną rolników, dzieci z niepełnosprawnościami, wolnością sumienia oraz cyberprzestępczością. Natomiast zespoły naukowe z Czech, Gruzji, Chorwacji, Słowenii, Słowacji, Rumunii i Ukrainy przedstawią wyniki studiów nad praworządnością, reformą sądownictwa administracyjnego, efektywnością wymiaru sprawiedliwości i procesem legislacyjnym dotyczącym zmiany konstytucji.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. (PAP)

kom/ oloz/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2023, 15:19
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ