Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceminister Maria Ejchart z wizytą w Kijowie (komunikat)

01.03.2024, 12:26aktualizacja: 01.03.2024, 13:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar (29.02.2024) wziął udział w konferencji „United for justice. United for Heritage”. Towarzysząca mu Podsekretarzyni Stanu Maria Ejchart odbyła natomiast kilka spotkań dotyczących więziennictwa.

Konferencja w Kijowie została zorganizowana zaledwie kilka dni po drugiej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Oprócz szefa polskiego resortu sprawiedliwości uczestniczyli w niej m.in. Andrii Kostin Prokurator Generalny Ukrainy Didier Reynders - Europejski Komisarz ds. Sprawiedliwości, Karim A. A. Khan KC. - Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, a także Ladislav Hamran - Prezydent Eurojust (Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych).

- Jesteśmy za ściganiem i sprawiedliwą karą dla sprawców zbrodni wojennych, gotowi do ich tropienia, gromadzenia dowodów tych przestępstw oraz dalszej współpracy w tym zakresie – powiedział minister Adam Bodnar i po raz kolejny podkreślił również konieczność powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. zbrodni agresji, której ofiarą padł naród ukraiński.

– Istnienie tego rodzaju sądu jest ważnym elementem z punktu widzenia międzynarodowej odpowiedzialności – oświadczył minister, deklarując, że Polska wspiera międzynarodowe starania na rzecz powołania sądu do spraw zbrodni agresji oraz dołoży wszelkich starań we współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK).

W Kijowie odbyło się także spotkanie międzynarodowego zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych (JIT) popełnianiach przez Rosjan na narodzie Ukraińskim. Do jego utworzenia (pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą) doszło 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. W marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Podczas czwartkowego spotkania podpisano umowę przedłużająca działanie zespołu.

Polscy prokuratorzy w JIT aktywnie współpracują z prokuratorami z Eurojust i Ukrainy, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie specjalistycznych metod kryminalistycznych w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych.

Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podjęły także działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców tych przestępstw i ich dokumentowanie. W ramach tych działań polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy.

Polska zaangażowana jest także w prace ICPA (Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie). Organizacja ta została powołana w lipcu u.br. przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Pod jej egidą współpracują niezależni prokuratorzy z różnych krajów – wymieniają się dowodami, a także ustalają wspólną strategię dochodzeniową i prokuratorską.

Minister przypomniał też, że dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców przebywających na terenie naszego kraju mogą złożyć zeznania (przed wspomnianym specjalnym Trybunałem) w ramach śledztwa wobec Federacji Rosyjskiej w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie.

Tematem dyskusji była także kwestia jak najszybszego uruchomienia Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy. Rejestr został utworzony pod auspicjami Rady Europy i ma służyć jako zapis dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących szkód, strat lub obrażeń spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Polska, jak mówił minister Bodnar, stoi na stanowisku, by Rejestrem zostały także objęte roszczenia dotyczące zniszczenia dziedzictwa historycznego i kulturowego Ukrainy.

Obecna w Kijowie wiceministra Maria Ejchart, odpowiedzialna w resorcie m.in. za Służbę Więzienną spotkała się z Wiceministrą Sprawiedliwości Ukrainy Oleną Vysotską, ekspertem w dziedzinie więziennictwa, Ołeksandrem Pawliczenko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej, płk Hrechaniukiem Serhii. W jego towarzystwie wizytowała jeden z kijowskich zakładów karnych.

Od początku wojny ponad tysiąc funkcjonariuszy i pracowników polskiej SW zaangażowało się w pomoc walczącej Ukrainie. Dotychczas w ramach wsparcia organizowane były (i nadal są) m.in.: zbiórki finansowe i artykułów najbardziej potrzebnych, przewozy własnym transportem uchodźców z granicy, pomoc psychologiczna i zbiórki krwi.

Funkcjonariusze Służby Więziennej włączyli się również w pomoc ukraińskim więziennikom. Ze zbiórek pieniężnych została zakupiona i przekazana stronie ukraińskiej m.in. żywność, a także rzeczy niezbędne do właściwego funkcjonowania tamtejszego systemu penitencjarnego - sprzęt komputerowy, samochody, agregaty prądotwórcze, kamizelki kuloodporne oraz odzież i obuwie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mwt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2024, 12:26
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ