Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości broni praw konsumentów i interesu przedsiębiorców (komunikat)

18.08.2022, 16:00aktualizacja: 18.08.2022, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

 Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przepisy ważne dla konsumentów i przedsiębiorców, które gwarantują możliwość posługiwania się gotówką. Od samego początku zwolennikiem tego rozwiązania był wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

- To dobra wiadomość. Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej – powiedział na dzisiejszej (18 sierpnia br.) konferencji prasowej wiceminister Marcin Warchoł.

Zwrócił uwagę, że w przeddzień wejścia w życie ustawy pojawiły się w mediach nieprawdziwe informacje, że po raz pierwszy w historii zostaną wprowadzone limity gotówki dla konsumentów i przedsiębiorców. – Informacje o rozwiązaniach, które dziś wchodzą w życie, powinny być jak najszerzej kolportowane. Tak, by nie dochodziło do manipulacji – podkreślił Marcin Warchoł.

Jak zauważył szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Sławecki, pandemia, wojna na Ukrainie, klęski żywiołowe spowodowały, że ludzie wracają do gotówki. – Chcą mieć poczucie stabilności i bezpieczeństwa, więc trzymają w domu pieniądze, które pozwalają im na dokonywanie codziennych transakcji – powiedział.

– Naszym rozwiązaniem pomagamy małym i średnim przedsiębiorcom, a przede wszystkim gwarantujemy bezpieczeństwo finansowe konsumentom – ocenił Marcin Sławecki.

Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać przepisy zabraniające konsumentom płatności gotówkowych w transakcjach z przedsiębiorcami przekraczającymi 20 tys. zł. Natomiast w transakcjach między przedsiębiorcami limit miał być nie wyższy niż 8 tys. zł. Wejście w życie takich rozwiązań znacznie utrudniłoby funkcjonowanie konsumentom oraz przedsiębiorcom.

Przepisy popierane przez wiceministra Marcina Warchoła sprawiły, że w przyszłym roku nadal będą obowiązywały obecne zasady, ułatwiające funkcjonowanie konsumentom oraz przedsiębiorcom.

Nie będzie dodatkowych limitów

W transakcjach między konsumentem, a przedsiębiorcą nie zostanie wprowadzony limit dla transakcji gotówkowych. Z kolei w transakcjach zawieranych między przedsiębiorcami limit zostanie utrzymany na poziomie 15 tys. zł. Wiceminister Marcin Warchoł zapowiada, że zgodnie z jego inicjatywą takie rozwiązania będą obowiązywały również w 2024 r. Gdyby nie udało się wprowadzić tych przepisów, konsumentom oraz przedsiębiorcom ograniczono by dokonywanie rozliczeń gotówkowych.

Ułatwienia dla konsumentów oraz przedsiębiorców

Ustawowy obowiązek nakładany na konsumenta dokonywania transakcji powyżej 20 tys. zł wyłącznie w formie bezgotówkowej oraz zmniejszenie limitów dla przedsiębiorców byłby ukłonem w stronę sektora bankowego i firm pośredniczących w transakcjach bezgotówkowych. Rozwiązanie to często wymuszałoby na stronach transakcji założenie i posiadanie rachunku bankowego, co w konsekwencji oznaczałoby ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku.

Konstytucyjna ochrona

Informacje dotyczące obywateli chroni Konstytucja RP. Przepisy art. 51 ust. 2, art. 47 i art. 76 ustawy zasadniczej mówią, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym, a każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Limitowanie konsumentom możliwości pozostania anonimowymi przy dokonywaniu zakupów należy postrzegać jako ograniczanie wolności jednostki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.08.2022, 16:00
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.