Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Zbigniew Ziobro na inauguracji budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie (komunikat)

03.10.2023, 15:42aktualizacja: 03.10.2023, 16:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Zbigniew Ziobro na inauguracji budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie

– To dla mnie wielki zaszczyt i radość, że mogę uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. Jestem wdzięczny wszystkim, bez których realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa. Dzięki niej sprawy w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie będą toczyć się w godnych warunkach – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (3 października br.) ceremonii wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

W uroczystości udział wzięli również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, prezesi i dyrektorzy sądów, przedstawiciele służb mundurowych, a także biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny.

Obecna siedziba Sądu Okręgowego mieści się w rzeszowskim Zamku Lubomirskich. W czasach niemieckiej okupacji oraz komunistycznego reżimu był on miejscem kaźni tysięcy Polaków, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę. Jednym z torturowanych na jego terenie bohaterów był kapitan Ryszard Kornicki, żołnierz Armii Krajowej i ruchu oporu „Wolność i Niezawisłość”, dziadek ministra Zbigniewa Ziobro.

– Patrioci, którzy byli torturowani przez niemieckich i sowieckich okupantów, walczyli o wolną Polskę. O taką, w której Polacy będą mogli suwerennie kształtować naszą rzeczywistość. Realizując ich testament, nie możemy pozwolić na to, aby ktoś za nas decydował, jak mają wyglądać polskie sądy – powiedział Zbigniew Ziobro.

Przypomniał, że niemieccy politycy niesłusznie zarzucają Polsce rzekome upolitycznienie sądów, podczas gdy wybór sędziów do niemieckiego odpowiednika Sądu Najwyższego zależy wyłącznie od polityków.

Nowoczesny wymiar sprawiedliwości

W związku ze stałym rozwojem podkarpackiego wymiaru sprawiedliwości Sąd Okręgowy w Rzeszowie potrzebuje większej przestrzeni. Pierwsze działania w tej sprawie rozpoczęły się kilka lat temu, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości poparło starania Tadeusza Ferenca, ówczesnego prezydenta miasta, o przejęcie Zamku Lubomirskich na cele kulturalne. W 2019 r. list intencyjny w tej sprawie podpisał wiceminister Marcin Warchoł.

– Budujemy nowoczesny wymiar sprawiedliwości, który podnosi jakość świadczonych usług oraz poprawia komfort pracy sędziów i urzędników. Taka idea stoi za powstaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie – zaznaczył Marcin Warchoł. Podkreślił również, że najwięcej rozpraw zdalnych odbywa się właśnie na Podkarpaciu.

Dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości jeden z najcenniejszych zabytków Rzeszowa jest już otwarty dla zwiedzających. Z kolei Sąd Okręgowy w Rzeszowie zyska nowoczesną siedzibę, w pełni dostosowaną również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia nowego gmachu wyniesie ponad 13,5 tysięcy metrów kwadratowych. W kompleksie będzie znajdować się m.in. 27 sal rozpraw, 193 pokoi dla pracowników sądu, 11 pomieszczeń do przechowywania akt spraw bieżących, a także archiwa Sądu Okręgowego i Rejonowego. Na zrealizowanie inwestycji zostanie przeznaczone ponad 250 milionów złotych. Pozyskanie tak dużych środków było możliwe dzięki znowelizowaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości Kodeksu karnego, co pozwoliło na skuteczną walkę z przestępczością vatowską. Przyniosło to znaczny wzrost wpływów do budżetu państwa.

– Za czasów poprzednich rządów z Polski rok do roku wypływało 260 miliardów złotych. Po zmianach, jakie wprowadziliśmy, te pieniądze przestały być wyprowadzane za granicę. Pozwoliło to istotnie zwiększyć nasze możliwości budżetowe – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Rozwój Ziemi Podkarpackiej

Od 2016 r. wartość inwestycji Ministerstwa Sprawiedliwości w województwie podkarpackim wyniosła ponad miliard złotych. Na terenie regionu – między innymi w Przemyślu, Nisku i Przeworsku – powstają lub są modernizowane siedziby sądów i prokuratur. W Sanoku i Chmielowie zaplanowano natomiast budowę nowoczesnych zakładów karnych.

Z kolei ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansowano nowoczesny sprzęt dla podkarpackich szpitali i Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP. Niemal 50 podkarpackich gmin otrzymało środki na działania związane z zapobieganiem przestępczości, polegające m.in. na integracji lokalnych społeczności i pielęgnowaniu miejscowych tradycji.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

fos/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2023, 15:42
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.