Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Zbigniew Ziobro na Śląsku: Obrona polskiego górnictwa to obrona interesów Polaków i polskiej gospodarki (komunikat)

27.03.2023, 13:43aktualizacja: 27.03.2023, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MS informuje:

– Będziemy bronić górnictwa jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu. Energetyka węglowa zapewnia bowiem najtańszą energię potrzebną polskiej gospodarce i obywatelom – zadeklarował dziś (27 marca br.) w Jastrzębiu-Zdroju Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości po raz kolejny zabrał głos w sprawie błędnej polityki energetycznej Unii Europejskiej, która uderza w polską gospodarkę i prowadzi do znaczącego obniżenia poziomu życia Polaków. W trakcie konferencji prasowej przed kopalnią „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju Zbigniew Ziobro wskazał na konieczność obrony energetycznej suwerenności w imię polskiej racji stanu. Ostrzegł również przed hipokryzją Donalda Tuska, który w trakcie niedawnego objazdu Śląska przedstawiał się jako rzecznik interesu górników. Tymczasem jako były Przewodniczący Rady Europejskiej w znacznym stopniu odpowiada za realizowaną przez Unię Europejską politykę, systematycznie niszczącą polski przemysł wydobywczy.

– Ostatni kryzys dowiódł, że likwidacja kopalni, likwidacja energetyki węglowej jest niezwykle kosztowna dla polskiego państwa, ale też dla Polaków, którzy płacą wysokie rachunki. Bronimy polskiego węgla, bronimy polskich kopalni, najtańszego prądu i najtańszej energii dla Polaków. Kryzys za naszą wschodnią granicą udowodnił, że suwerenność, bezpieczeństwo energetyczne oraz tani prąd to jest właśnie węgiel – ocenił minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że węgiel – obok gazu i atomu – jest jednym z trzech stabilnych źródeł energii, a kopalnie i współpracujące z nimi firmy dają setki tysięcy miejsc pracy i mają istotny udział w polskim PKB.

– Polska węglem stoi, mamy ogromne bogactwo węgla i tego węgla będziemy bronić – zadeklarował minister sprawiedliwości. Przypomniał, że na forum rządu Zjednoczonej Prawicy zawsze sprzeciwił się planom likwidacji części energetyki węglowej, a rozwój wydarzeń pokazał, że miał rację.

– Mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy wnioski z tego, co stało się za naszą wschodnią granicą i będziemy nie tylko bezpieczniejsi, jeśli chodzi o energetykę, ale też silniejsi, jeśli chodzi o polską gospodarkę. Bo tania energia to konkurencyjna polska gospodarka –powiedział Zbigniew Ziobro.

Głos zabrał również obecny w Jastrzębiu-Zdroju wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który stwierdził, że Polska powinna na forum unijnym twardo bronić polskiego węgla i polskiego górnictwa.

– Węgiel – nie tylko, jak obecnie, koksowy, ale także energetyczny – powinien być uznany za surowiec strategiczny dla Unii Europejskiej – stwierdził Michał Woś.

Po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka, Zbigniew Ziobro oraz Michał Woś udali się do pobliskiej kopalni „Borynia”, części kopalni zespolonej „Borynia-Zofiówka-Bzie”.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2023, 13:43
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ