Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Ministerstwo Sprawiedliwości wygrało wojnę z mafią reprywatyzacyjną (komunikat)

01.10.2023, 07:25aktualizacja: 02.10.2023, 13:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Mijają dokładnie trzy lata od podpisania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy, która stanowiła przełom w walce z dziką reprywatyzacją. To jeden z wielu sukcesów Ministerstwa Sprawiedliwości na tym polu.

Wprowadzone wówczas rozwiązania pozwoliły skutecznie chronić prawa lokatorów pokrzywdzonych przez reprywatyzację. Nowe przepisy poszerzyły ochronę lokatorów warszawskich nieruchomości, zwiększyły katalog przesłanek uzasadniających odmowę reprywatyzacji oraz pozwoliły na zatrzymanie najbardziej drastycznego skutku reprywatyzacji, czyli eksmisji, która często groziła długoletnim najemcom lokali.

Prawo chroni lokatorów

Rok później, we wrześniu 2021 roku, weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która określiła limit czasowy na uznawanie roszczeń reprywatyzacyjnych. Zgodnie z wprowadzonymi wówczas przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej nie można już wszcząć postępowania w celu jej zakwestionowania. Położyło to kres dzikiej reprywatyzacji i niepewności mieszkańców wielu nieruchomości.

Przełomowy wyrok NSA

Kolejny punkt zwrotny w walce z patologiami reprywatyzacji stanowi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z sierpnia ubiegłego roku, który prawomocnie potwierdził orzeczenia komisji reprywatyzacyjnej w sprawach czterech warszawskich nieruchomości. Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny uznał za słuszny kierunek działań Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich. Wyrok ten oznacza to, że w innych sprawach, w których występowali handlarze roszczeń, można oczekiwać analogicznych rozstrzygnięć.

Rozliczenie dzikiej reprywatyzacji

Powołanie w 2017 r. Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich przerwało gehennę lokatorów, którzy tracili dach na głową, gdy ich mieszkania przejmowali reprywatyzacyjni oszuści i handlarze roszczeń. Komisja wydała już 379 decyzji o przyznaniu odszkodowań lub zadośćuczynień na rzecz 386 osób. Lokatorom przyznano łącznie ponad 11,5 mln zł.

Władze Warszawy, którą rządzą politycy Platformy Obywatelskiej, wniosły aż 267 sprzeciwów, blokując niezwłoczną wypłatę pieniędzy. Dlatego kolejna zmiana przepisów pozbawiła miasto możliwości blokowania odszkodowań i zadośćuczynień na rzecz pokrzywdzonych.

Z Funduszu Reprywatyzacji wypłacono lokatorom pokrzywdzonym reprywatyzacją ponad 10,5 mln zł. Wśród tych, którzy otrzymali zadośćuczynienie, jest córka Jolanty Brzeskiej, symbolu walki o sprawiedliwość w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

dap/ apiech/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.10.2023, 07:25
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ