Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji publikowanych przez „Rzeczpospolitą” (komunikat)

20.05.2022, 10:24aktualizacja: 20.05.2022, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W materiale prasowym pt. „Wciąż za długo czekamy na sprawiedliwość. Polska na 27. miejscu w Unii Europejskiej", zamieszczonym 19 maja br. na portalu rp.pl oraz 20 maja br. w „Rzeczpospolitej” pt. „Polacy wciąż za długo czekają na sprawiedliwość” znalazły się nieprawdziwe i zmanipulowane informacje.

Autorka tekstu przedstawia w nim dane, mające stworzyć fałszywe wrażenie, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem czasu rozstrzygania postępowań sądowych. Tytuł tekstu na portalu rp.pl sugeruje, że wręcz na ostatnim miejscu w Unii.

W rzeczywistości opublikowane przez Komisję Europejską zestawienie danych o pracy wymiaru sprawiedliwości (raport Justice Scoreboard) nie daje podstaw do takiego twierdzenia.

W artykule nie podano informacji, że Polska wypada dobrze lub bardzo dobrze w zdecydowanej większości przedstawionych w raporcie zestawień dotyczących sądownictwa. Zajmujemy np. drugie miejsce wśród państw UE pod względem rozstrzygania spornych spraw cywilnych i handlowych, trzecie miejsce - gdy brane są dodatkowo pod uwagę sprawy administracyjne, czy również trzecie miejsce pod względem szybkości rozstrzygania spraw o naruszenie znaków towarowych UE.

W zestawieniu dotyczącym czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem pierwszej instancji Polska plasuje się w środku unijnej stawki. Wyprzedza m.in. Francję, Włochy, Portugalię, Szwecję, Rumunię i Czechy.

Z kolei przywołany w artykule wskaźnik spraw w toku nie świadczy o rzekomej przewlekłości postępowań lecz liczbie spraw przypadających na 100 mieszkańców. Wskaźnik ten był w Polsce wysoki z powodu dużego wpływu spraw do sądów w latach 2018-2019.

Manipulacją jest podawanie w kontekście reformy sądownictwa danych z zakresu ochrony konsumenta. Sugeruje to, jakoby Minister Sprawiedliwości odpowiadał za tę problematykę. W rzeczywistości zestawienie w raporcie nie dotyczy sądownictwa lecz decyzji administracyjnych wydanych przez organy ochrony konsumentów.

W związku z tym zwracamy się o zaprzestanie podawania nieprawdziwych informacji, które wprowadzają czytelników w błąd i świadczą o braku rzetelności dziennikarskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2022, 10:24
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ