Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka Marcin Warchoł w obronie życia Polaka w śpiączce (komunikat)

23.01.2021, 13:42aktualizacja: 23.01.2021, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

- Wystąpiłem do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii o przekazanie naszego rodaka do Polski, a do brytyjskiego ministra zdrowia z wnioskiem o ponowne podłączenie Polaka w śpiączce do aparatury podtrzymującej życie – poinformował dziś (23 stycznia br.) na konferencji prasowej minister Marcin Warchoł, Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

Dzięki staraniom ministra Marcina Warchoła uruchomiona została procedura sprowadzenia do kraju Polaka, który przebywa w śpiączce w szpitalu w Plymouth. W Wielkiej Brytanii zaniechano jego leczenia, skazując go praktycznie na powolną śmierć. Sąd brytyjski zdecydował bowiem o zaprzestaniu podawania mu pożywienia i wody.

Wczoraj wieczorem Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocne postanowienie o zgodzie na transport naszego rodaka do Polski. Wystąpiła o to prokuratura, po wcześniejszym wniosku w tej sprawie, skierowanym przez Marcina Warchoła do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

Wcześniej Marcin Warchoł wystąpił do polskiego Ministra Spraw Zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego Polakowi w śpiączce, żeby wyjąć go spod władania sądów brytyjskich i przekazać pod jurysdykcją sądów polskich. Dzięki temu to sądy polskie, a nie brytyjskie będą decydować o dalszym leczeniu naszego rodaka. Paszport jest gotowy i został przesłany do konsula w Londynie.

- Polacy wyjeżdżają za granicę pracować, zakładać rodziny, budować swoje kariery. Muszą mieć pewność, że jeżeli wpadną w kłopoty, przydarzy im się coś nieszczęśliwego, zachorują, trafią do szpitala, to państwo polskie nie zostawi ich samych. Stanie za nimi murem, choćby byli w beznadziejnej sytuacji. I to dzisiaj czynimy – podkreślił Marcin Warchoł.

W Polsce wszystko jest już przygotowano na sprowadzenie naszego rodaka do kraju. Jego leczeniem ma zająć się Klinika Budzik w Olsztynie.

- Transport jest przygotowany i w ciągu kilku godzin może zostać zrealizowany. Jedyne, czego potrzebujemy, to zgody ze strony Wielkiej Brytanii. Ufam, że taka zgoda zostanie szybko wydana. Czekamy na to z niecierpliwością, ponieważ gra toczy się o życie naszego rodaka – powiedział Marcin Warchoł.

- Nie ma zgody na cywilizację śmierci. Musimy pryncypialnie bronić cywilizacji życia. Takie jest nasze zadanie i taki jest mój obowiązek jako Pełnomocnika Rządu ds. Praw Człowieka – zaznaczył.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dka/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2021, 13:42
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ