Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: program wsparcia dzieci i młodzieży w sporcie z udziałem Ministerstwa Sprawiedliwości (komunikat)

15.03.2023, 15:45aktualizacja: 15.03.2023, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Zapewnienie większego wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w sporcie oraz zwalczanie i zapobieganie przypadkom przemocy, w tym seksualnej – to główne cele porozumienia zawartego przez Ministerstwo Sprawiedliwości z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Specjalny program powstanie przy udziale środków z Funduszu Sprawiedliwości.

"Naszym wspólnym celem jest zwiększenie dostępności pomocy dla sportowców, którzy są ofiarami przestępczości oraz propagowanie postaw i działań, które tę przestępczość w skuteczny sposób ograniczą" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas wspólnej konferencji z Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem.

Wiceminister zapowiedział szkolenia dla osób udzielających pomocy pokrzywdzonym, by uwrażliwić je na kwestie specyficzne dla świata sportu. Chodzi też o uświadomienie działaczy, trenerów i osób wspierających sportowców, jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości.

Bezpieczeństwo młodych sportowców

"Rozpoczynające się dziś warsztaty z pomocy psychologicznej to kolejne działania, jakie podejmujemy w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sporcie. Na mój wniosek agenda warsztatów została poszerzona o eksperckie szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych" – poinformował Kamil Bortniczuk. Przypomniał, że dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy.

Pełne zaangażowanie w zapewnieniu bezpieczeństwa młodych sportowców zadeklarował również Marcin Romanowski. Podkreślił, jak ważną rolę w rozwoju młodych ludzi pełni sport. Rywalizacja kształtuje charakter, uczy systematycznej pracy, a także buduje tak potrzebne w dorosłym poczucie własnej wartości.

Wsparcie Funduszu Sprawiedliwości

"Niestety, zdarzają się przypadki, w których naturalna ufność i przywiązanie młodych ludzi do swoich trenerów czy kolegów i koleżanek z drużyny jest w nieetyczny sposób wykorzystywana. Dlatego Ministerstwo sprawiedliwości dostrzegło pilną potrzebę stworzenia mechanizmów przy udziale Funduszu Sprawiedliwości, które uzdrowią polski sport od nadużyć i przestępstw seksualnych. Chodzi również o stworzenie systemu wsparcia dla młodych sportowców, którzy tych przestępstw doświadczyli" – powiedział Marcin Romanowski.

Międzyresortowe porozumienie zostało z uznaniem przyjęte przez dyrektor Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego dr Urszulę Włodarczyk oraz przedstawicielkę Światowej Organizacji Zdrowia - Palomę Cuchi. Obie instytucje udzielą wsparcia dla wspólnego projektu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2023, 15:45
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ