Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Rząd przyjął projekt ustawy o kuratorach sądowych (komunikat)

05.07.2022, 18:18aktualizacja: 06.07.2022, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Rada Ministrów przyjęła dziś (5 lipca br.) projekt ustawy o kuratorach sądowych, zmieniający dotychczasowe przepisy, dzięki czemu kuratorska służba sądowa będzie lepiej funkcjonować. Przepisy pozwolą na większą skuteczność pracy kuratorów.

- Kuratorzy dostarczają sądowi ważnych informacji o swoich podopiecznych, pozwalając podjąć odpowiednie decyzje oraz przywracają człowieka społeczeństwu. Ponad 20 lat funkcjonowania dotychczasowej ustawy pokazało, że jest ona skutecznym narzędziem realizacji polityki państwa, ale są rzeczy, które wymagają uzupełnienia. Temu służy przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych – podkreślał minister Michał Woś, który nadzorował pracę nad projektem.

Kurator sądowy to funkcjonariusz publiczny, który realizuje zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym oraz profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Wykonuje pracę m.in. na terenie zamkniętych zakładów i placówek pobytu swych podopiecznych, zwłaszcza w zakładach karnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.

Najważniejsze rozwiązania przyjętego przez rząd projektu ustawy to:

• Określenie zasad nadzoru nad kuratorami sądowymi;

• Precyzyjne określenie roli i kompetencji ministra sprawiedliwości, prezesa sądu apelacyjnego, prezesa sądu okręgowego i prezesa sądu rejonowego;

• Wprowadzenie zasady kadencyjności kierowników zespołów kuratorskiej służby sądowej;

• Wprowadzenie jasnych i jednolitych zasad naboru do służby kuratorskiej, przebiegu aplikacji kuratorskiej i przeprowadzenia egzaminu kuratorskiego;

• Wprowadzenie zmiany regulacji dotyczących stosunku pracy zawodowego kuratora sądowego, w tym warunków jej rozwiązania;

• Zapewnienie możliwości lepszego wykorzystania kadry kuratorskiej poprzez uelastycznienie zasad przenoszenia i delegowania kuratorów między zespołami i sądami;

• Zapewnienie dodatkowych pieniędzy dla kuratorów, zgodnie z ich postulatami;

• Wprowadzenie zmian przebiegu postępowania dyscyplinarnego kuratorów zawodowych.

Projekt trafi do dalszych prac w Sejmie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.07.2022, 18:18
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ