Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Siedziba sądu w zabytkowym budynku w Raciborzu (komunikat)

04.10.2023, 16:12aktualizacja: 04.10.2023, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Siedziba sądu w zabytkowym budynku w Raciborzu

- To największa inwestycja związana z odbudową zabytków Raciborza. Przywracamy świetność miastu i pomnikom jego historii. Ten budynek będzie służył instytucjom państwa oraz jego obywatelom. Tak, aby dostęp do wymiaru sprawiedliwości był jak najsprawniejszy – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas dzisiejszej (4 października br.) uroczystości podpisania umowy na wykupienie budynku przy ul. Zborowej w Raciborzu przez Sąd Apelacyjny w Katowicach.

W ramach inwestycji obiekty dawnego zespołu hurtowni i składu win zostaną gruntownie przebudowane. Będą one dostosowane do potrzeb apelacji katowickiej. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 38 milionów złotych. W wyremontowanym budynku będą się mieścić siedziba Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej. Co więcej, w obiekcie znajdą się archiwa zakładowe oraz pomieszczenia służące do przechowywania dowodów rzeczowych.

Obiekt będzie w pełni wyposażony i dostosowany do najwyższych standardów. Jednocześnie zachowa swój historyczny charakter. Zabytkowa winiarnia jest bowiem jednym z symboli Raciborza. Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzegło wielki potencjał i znaczenie budynku dla mieszkańców miasta, wyrażając zgodę na jego zakup przez Sąd Apelacyjny w Katowicach.

– Obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom właściwej obsługi. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się pięknym i nowoczesnym budynkiem – podkreślił wiceminister Michał Woś. To kolejna wielomilionowa inwestycja resortu w województwie śląskim. 2 października br. odbyło się uroczyste otwarcie Sądu Rejonowego w Czeladzi. W 2023 r. zainaugurowano również budowę Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, którego powierzchnia wyniesie ponad 9 tys. metrów kwadratowych. Zakupiono także dodatkowy budynek dla Sądu Rejonowego w Pszczynie. Z kolei w Sosnowcu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego. Ponadto, dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości Urząd Miasta Chorzowa przekazał na potrzeby miejscowego Sądu Rejonowego gmach dawnego ratusza.

Inwestycje resortu w sądownictwo na terenie całej Polski stanowią wyraz troski o to, aby Polacy mieli łatwy dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Strategia ta jest konsekwentnie wdrażana od objęcia funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

sar/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.10.2023, 16:12
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ