Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Specjalne posiedzenie rządu poświęcone energetyce węglowej na wniosek Ministra Sprawiedliwości (komunikat)

21.06.2022, 17:27aktualizacja: 21.06.2022, 17:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Na dzisiejszym posiedzeniu rządu ponowiłem wniosek o pilną debatę na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, energetyki węglowej oraz powołania pełnomocnika ds. inwestycji węglowych. Premier Mateusz Morawiecki zgodził się, by w przyszłym tygodniu specjalne spotkanie rządu poświęcić debacie na ten temat – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

Sytuacja na rynku energetycznym Unii Europejskiej jest bardzo poważna. To wynik eskalowania konfliktu i szantażu ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina, ale i szalonej polityki samej UE. To zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego postulujemy, by zaangażować wszystkie możliwe siły, by ten kryzys, który jest na horyzoncie, można było od Polski odsunąć – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

- Rozwój wydarzeń na świecie udowodnił, że koncepcja całkowitego odrzucenia węgla, finansowanie Nordstream 1 i Nordstream 2, próby uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu prowadzą do bardzo poważnego kryzysu na rynku energetycznym. To nie tylko groźba dalszego radykalnego wzrostu cen energii, ale i ryzyko braku źródeł energii w UE – powiedział minister sprawiedliwości. – Stąd płynące już z Niemiec wezwania do powrotu do kopalni węgla brunatnego. Podobnie dzieje się w Austrii i Holandii.

Tezy przedstawione przez ministra sprawiedliwości potwierdził biorący udział w konferencji minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik.

- Propozycje powrotu do węgla, jakie płyną dziś z Niemiec i to ze strony polityków partii Zielonych, to w istocie policzek dla Komisji Europejskiej, dla Fransa Timmermansa i przewodniczącej Ursuli von der Leyen – powiedział biorący udział w konferencji Minister Członek Rady Ministrów Michał Wójcik.

Jak podkreślił, ponieważ to Frans Timmermans jeszcze niedawno głosił, że w Zielonym Ładzie nie ma miejsca dla węgla, powinien podać się do dymisji. To ten polityk jest bowiem współodpowiedzialny za tak trudną sytuację, w jakiej znaleźli się obywatele państw UE tuż przed sezonem grzewczym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2022, 17:27
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ