Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Stanowisko w sprawie dialogu ze związkami zawodowymi pracowników wymiaru sprawiedliwości (komunikat)

13.10.2021, 16:32aktualizacja: 13.10.2021, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Ministerstwo Sprawiedliwości docenia i szanuje rolę pracowników sądów i prokuratur w kształtowaniu wymiaru sprawiedliwości. Dlatego zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi reprezentującymi przytłaczającą większość pracowników wymiaru sprawiedliwości. Jest ono powszechnie akceptowane, poza najmniejszym, marginalnym w sądownictwie związkiem Ad Rem, którego działania motywowane są politycznie.

Ministerstwo Sprawiedliwości pod obecnym kierownictwem konsekwentnie prowadzi współpracę i dialog ze stroną społeczną. W czasach rządów Zjednoczonej Prawicy coroczne podwyżki wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości wyniosły w sumie 45 proc. od 2016 r. To średnio o 1584 zł wyższa pensja w przeliczeniu na jeden etat. Natomiast w latach 2010-2015, czyli za rządów obecnej opozycji, wynagrodzenia w ogóle nie wzrastały.

Ministerstwo Sprawiedliwości popiera postulaty zgłoszone przez reprezentatywne związki zawodowe, które występują w imieniu ogółu pracowników wymiaru sprawiedliwości.

W porozumieniu zawartym 4 października br. z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych, Ministerstwo Sprawiedliwości opowiedziało się za 12% wzrostem wynagrodzeń zasadniczych pracowników sądownictwa powszechnego. Adresatem tego postulatu jest Minister Finansów.

Porozumienie przewiduje również podwyżkę jeszcze w tym roku dodatków motywacyjnych dla pracowników w wysokości 6 proc. funduszu płac. Porozumienie objęło również kwestie związane z przeciwdziałaniem mobbingowi w sądach. Nawet jeśli są to pojedyncze przypadki, zjawisko musi być całkowicie zwalczone. W tym celu komisje antymobbingowe mają być rozszerzone o udział strony społecznej.

Zgodnie z postulatem związkowców Ministerstwo doprowadziło również do zwiększenia liczby etatów urzędniczych w sądach. W sądownictwie pozostanie 429 czasowych etatów urzędniczych, a dodatkowo uzyskanych będzie 200 nowych etatów w sądach oraz 150 nowych etatów asystenta prokuratora. Razem daje to 779 etatów.

Reprezentatywne związki zawodowe doceniają działania Ministerstwa Sprawiedliwości, skierowane na dialog i wspólne szukanie jak najlepszych rozwiązań dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Marginalny protest w sądach organizuje jeden z najmniejszych związków zawodowych – Ad Rem. Jest on motywowany politycznie, o czym świadczą wspólne wystąpienia działaczy Ad Rem z posłami opozycji. Akcja, która spowodowała odwołanie wokand w znikomym odsetku sądów - ok. 2 proc. spośród 400 sądów w całym kraju, nie wpływa na pracę całego wymiaru sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o szczegółową weryfikację zwolnień lekarskich udzielanych w ostatnich dniach grupie pracowników sądów. Dobro obywateli i dostęp do wymiaru sprawiedliwości są wartością nadrzędną. Dlatego Ministerstwo musi reagować. W przypadku braku podstaw wystawienia zwolnień, będą podejmowane stosowne kroki prawne.

Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje w dialogu z reprezentatywnymi związkami zawodowymi pracowników wymiaru sprawiedliwości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2021, 16:32
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ