Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: STOP szantażowi Unii Europejskiej wobec polskich samorządów (komunikat)

24.09.2021, 17:23aktualizacja: 24.09.2021, 17:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

- Unia Europejska szantażem ekonomicznym próbuje zmuszać Polskę do podejmowania decyzji wbrew woli demokratycznej większości. Ten szantaż ma charakter bezprawny, traktaty europejskie nie dają urzędnikom Komisji Europejskiej możliwości takich działań – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (24 września br.) konferencji prasowej.

Minister zaapelował do radnych, żeby wycofywali się z uchwał chroniących rodziny. – Nie możemy ulegać naciskom w tym względzie, bo urzędnicy Komisji Europejskiej będą szantażować Polskę w innych sferach. Musimy bronić naszej autonomii i podmiotowości – podkreślił. Uchwały samorządów były odpowiedzią na przyjęcie przez prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowskiego „Deklaracji LGBT+”, która zakłada m.in. wprowadzenie edukatorów seksualnych do przedszkoli i szkół.

- Jesteśmy świadkami użycia mechanizmów przymusu i przemocy ekonomicznej. Komisja Europejska groźbą i szantażem stara się zablokować wypłatę środków dla samorządów, które podjęły uchwały chroniące rodzinę. Jest to możliwe dzięki rozszerzeniu w ubiegłym roku uprawnień Unii Europejskiej, przed czym przestrzegaliśmy – mówił Zbigniew Ziobro.

Przytoczył treść uchwały przyjętej przez Sejmik Województwa Łódzkiego, stawiając pytanie, które z zawartych w niej punktów naruszają prawa LGBT. Sejmik stwierdził w uchwale, że „rodzina jest fundamentem ładu społecznego i podstawową wspólnotą społeczną, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka”. Wskazał też m.in. na potrzebę wspierania rodzin wychowujących dzieci, promocję rozwiązań ułatwiających rodzicom opiekę na dziećmi, uwzględnianie zasady poszanowania i integralności rodziny, inicjowanie i wspieranie projektów edukacyjnych wzmacniających rodzinę, czy podkreślanie roli rodzin przy tworzeniu programów współpracy z organizacjami społecznymi.

– Większość Polaków podpisałaby się pod punktami zawartymi w tej uchwale – zwrócił uwagę minister.

Jak przypomniał, Unia Europejska, do której Polska dołączyła w 2004 r. charakteryzowała się wolnością gospodarczą, wolnością słowa i wolnością ludzi – różniących się między sobą, ale mogących w UE tworzyć jedność. – Polityczne kierownictwo Unii usiłuje odejść od zasady wolności. W sferze gospodarki, poprzez regulacje, które Polacy odczują płacąc więcej za energię elektryczną i gaz, ale także w sferze wartości - mówił Zbigniew Ziobro.

Wiceminister Marcin Warchoł ostrzegał, że uleganie szantażowi nie zakończy żądań Komisji Europejskiej wobec Polski, dotyczących uregulowania wewnętrznych spraw. – Samorządy podjęły uchwały w trosce o rodzinę i prawa dzieci. Wycofywanie się z nich rozzuchwali szantażystów – zaapelował do samorządów o niewycofywanie się z uchwał.

Zapowiedział wizytę na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, na której radni będą debatować nad wycofaniem się z uchwały chroniącej rodzinę.

- Zgadzaliśmy się na Unię Europejską troszczącą się o wolność, a nie Unię przemocy i tyranii – powiedział.

W 2019 r. kilkadziesiąt polskich samorządów różnego szczebla, m.in. pięć sejmików wojewódzkich, przyjęło uchwały w obronie rodziny. Na początku września br. Komisja Europejska wezwała samorządy wojewódzkie do wycofania się z przyjętych uchwał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mchom/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2021, 17:23
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ