Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie na warsztatach „Przygody z Paragrafem” w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości (komunikat)

28.03.2023, 14:44aktualizacja: 28.03.2023, 14:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Ministerstwo Sprawiedliwości od lat prowadzi atrakcyjne warsztaty edukacyjno-prawne, adresowane do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz do uczniów szkół średnich. Na dzisiejsze zajęcia „Przygoda z zawodami prawniczymi" przyjechali z Krosna uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków.

W dzisiejszych warsztatach wziął udział Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości, Marcin Sławecki, a także prokurator oraz sędzia, którzy opowiedzieli m.in. o zagadnieniach związanych z dojściem do zawodu prawniczego oraz praktycznych aspektach tej pracy. Uczniowie dowiedzieli się też jak wygląda dzień pracy sędziego i prokuratora, mogli przymierzyć togę oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po zakończeniu zajęć uczestnicy zwiedzili budynek Sejmu RP.

„Przygody z Paragrafem”, to warsztaty edukacyjno-prawne skierowane do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Poza zajęciami „Przygoda z zawodami prawniczymi” realizowane są też dwa inne bloki tematyczne: „Przygoda z kryminalistyką” oraz „Ile prawa jest w lekturze?”. Celem projektu jest przybliżenie uczniom wiedzy z zakresu kryminologii, zawodów prawniczych, a także wspólne poszukiwanie wątków prawnych w tekstach literackich. Uczestnicy programu wybierają jeden z zaproponowanych warsztatów. Spotkania odbywają się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, a jednym z punktów programu jest zwiedzanie Belwederu, Muzeum Wojska Polskiego lub Sejmu RP.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu całej Polski mogą natomiast wziąć udział w programie edukacyjnym „Problemy Prawa? Prosta sprawa!”. Program składa się z części warsztatowej i konkursowej, które realizowane są w dwóch wariantach tematycznych: cywilnym lub karnym. W ramach części warsztatowej uczniowie uczestniczą w bloku trzech lekcji online. Część warsztatowa ma na celu przygotowanie uczestników programu do części konkursowej, czyli samodzielnego opracowania scenariusza rozprawy sądowej na podstawie wylosowanego stanu faktycznego, a następnie zainscenizowania oraz nagrania rozprawy. Autorzy najlepszych prac konkursowych otrzymują nagrody rzeczowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2023, 14:44
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ