Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: wiceminister Marcin Romanowski na otwarciu siedziby prokuratury w Lublinie (komunikat)

25.09.2023, 16:02aktualizacja: 25.09.2023, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

"To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla pracowników prokuratury, lecz przede wszystkim dla mieszkańców Lubelszczyzny. To również świadectwo naszej determinacji w dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas uroczystego otwarcia siedziby Prokuratury Regionalnej oraz Prokuratury Okręgowej w Lublinie. W wydarzeniu wzięli też udział Prokurator Krajowy Dariusz Barski i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jan Kanthak.

Dzięki gruntownej przebudowie zajmowanego budynku – pochodzącego z lat 50. – obie jednostki prokuratury zyskały nowoczesną i doskonale wyposażoną siedzibę. Powstały pomieszczenia zapewniające odpowiednie warunki pracy dla 170 prokuratorów, asystentów i urzędników.

Trwają jeszcze prace nad modernizacją skrzydła gmachu. Przewidziano również nadbudowanie dodatkowego piętra. Docelowo budynek zapewni miejsca pracy dla 265 pracowników Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji oraz XX Samodzielnego Działu ds. Błędów Medycznych Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

"Bardzo wiele udało się zrobić w zakresie rozwoju infrastruktury, również informatyzacji prokuratur na terenie całego kraju. Szczególnie na Lubelszczyźnie, która wcześniej była zaniedbywana, więc w ostatnich latach odrabiamy te zaległości" – zaznaczył Marcin Romanowski.

Wiceminister przypomniał ustawę o prokuraturze z 2016 r., która doprowadziła do znaczącej poprawy funkcjonowania całej instytucji.

"Pod kierunkiem Zbigniewa Ziobro zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i prokuratura, działają na rzecz bezpieczeństwa Polaków. Wyrazem tego są nowe przepisy, które zaostrzają odpowiedzialność karną za najpoważniejsze i najbardziej brutalne przestępstwa, zwłaszcza te popełnione na dzieciach" – mówił Marcin Romanowski.

Jak zauważył, aby reforma Kodeksu karnego przyniosła oczekiwane efekty, niezbędna jest sprawnie działająca prokuratura, skuteczne ścigająca przestępców. Dlatego konieczne są inwestycje, które poprawiają warunki pracy prokuratorów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.09.2023, 16:02
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ